OSN v područí USA sa podieľa na likvidácii Venezuely

Právnik Branislav Fábry o prevrate vo Venezuele

Bývalý zvláštny spravodajca OSN Alfred de Zayas v interview pre The Independent vyhlásil, že hlavnou príčinou ekonomickej katastrofy vo Venezuele sú americké sankcie. Bol prvým zástupcom OSN po 21 rokoch, ktorý sa zdržiaval v tejto krajine Latinskej Ameriky. V krajine bol predovšetkým koncom roka 2017, ešte pred začiatkom súčasnej krízy.

Hovoril tam nielen so zástupcami venezuelskej vlády, ale aj s neziskovými organizáciami, ktoré v tejto krajine pracujú, s opozíciou, vedcami, aktivistami, zástupcami cirkvi, biznisu a miestnych úradov OSN.

Sankcie vražedné, povedal Alfred de Zayas v interview a zdôraznil, že najviac nimi trpia najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva, ktoré umierajú bez jedla a liekov.

Po svojej ceste predložil v OSN referát o návšteve krajiny, v ktorom navrhol, aby Medzinárodný trestný súd vyšetril, či tieto sankcie nie sú zločinom proti ľudskosti.

Podľa jeho názoru sú sankcie nezákonné minimálne preto, že boli prijaté bez súhlasu OSN. Súčasné ekonomické sankcie a blokáda sa dajú prirovnať ku stredovekému obliehaniu miest, zdôraznil bývalý pracovník OSN.

Avšak, ako uviedol Zayas, jeho referát v OSN nepočuli a Vysoký komisár OSN pre ľudské práva sa s ním dokonca odmietol stretnúť.

Bývalý spravodajca sa domnieva, že dôvod spočíva v tom, že jeho závery odporujú súčasnému rozšírenému názoru, že Venezuela potrebuje zmenu režimu a OSN má záujem iba o tie referáty, ktoré budú kritizovať režim a vyzývať k jeho zvrhnutiu.

Okrem toho de Zayas uviedol, že hlavnú úlohu v tomto procese zohrávajú USA, ktoré sa snažia pomocou sankcií zvrhnúť prezidenta Nicolasa Madura. Podľa jeho slov USA v OSN krúti krajinám ruky a núti ich pod hrozbou ekonomických následkov hlasovať tak, aby to bolo výhodné pre Ameriku.

Ide o to, že USA investovali do Venezuely ohromné finančné prostriedky, ale po znárodnení stratili prístup k venezuelskému priemyslu a teraz sa snažia všetko zvrátiť.

Mám pocit, že keby Venezuela nemala prírodné zdroje, všetci by sa vykašlali na Cháveza aj Madura a kto tam ešte je,” uvádzajú noviny Zayasove slová.

Na záver bývalý spravodajca OSN vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby viedlo dialóg s Venezuelou s cieľom urovnať situáciu a netlačilo na ňu sankciami a pokusmi o prevrat, a tiež kritizuje USA a Veľkú Britániu za zasahovanie do vnútorných záležitostí inej krajiny.

Iba občania Venezuely majú právo rozhodovať, a nie USA a nie Veľká Británia Nechceme opakovanie Pinochetovho puču z roku 1973 Je dôležité pomôcť venezuelskému ľudu cestou medzinárodnej solidarity, to znamená bezplatnej humanitárnej pomoci a zrušenia finančnej blokády, aby Venezuela mohla nakupovať a predávať ako každá iná krajina na svete. A potom bude možné riešiť problémy pomocou spravodlivosti a rozumu,zdôraznil Alfred de Zayas.

V stredu v Caracase začali masové protesty proti súčasnému venezuelskému prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Predseda parlamentu Juan Guaidó sa v ten istý deň vyhlásil za dočasného prezidenta na obdobie činnosti dočasnej vlády.

USA a viacero ďalších krajín vyhlásili, že uznávajú Guaidóa, a požiadali Madura, ktorého zvolenie považujú za nezákonné, aby nedopustil rokovania z pozície sily voči opozícii. Maduro vyhlásil, že on je ústavný prezident, zatiaľ čo predseda parlamentu je bábkou USA.

Zdroj: Sputnik.cz, Hlavné správy

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s