70 rokov Tatranského národného parku

1.1.1949 bol na území socialistického Slovenska vytvorený Tatranský národný park (TANAP). Ide o prvý národný park na území Slovenska.
TANAP bol zriadený zákonom Slovenskej národnej rady z 18. 12. 1948 o Tatranskom národnom parku.

Najstarší národný park na Slovensku má od roku 1949 za cieľ ochranu prírody v pohoriach Vysoké Tatry, Západné Tatry a Belianske Tatry. Nachádza sa tu najvyšší štít Karpatského oblúku ako aj Slovenska, Gerlachovský štít vysoký 2655 m. n. m.
Tatranský národný park na rozlohe 73 800 ha (vlastné územie 738 km2 a ochranné pásmo 307 km2) ponúka vyše 1300 druhov zástupcov fauny a flóry. Od roku 1993 sú spolu s poľským Tatrzańskim Parkom Narodowym súčasťou biosferických rezervácií UNESCO.

V Tatrách stále nájdete všetkých karpatských predátorov ako napríklad líška obyčajná, rys ostrovid, vlk dravý alebo medveď hnedý. No najznámejším symbolom a endemitom Tatier je kamzík vrchovský tatranský.

V Tatrách je okolo 100 plies, z ktorých najväčšie a zároveň najhlbšie je Veľké Hincovo pleso (20,08 ha a hĺbka 53,7) Z ďalších plies sú známe Popradské, Štrbské, Skalnaté, Zelené pleso, Päť spišských plies a pod.

(-ma-)

 

This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, 8. Historické udalosti, výročia and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s