Natalja Dembinskaja: Dolár očakáva pomalý pád

Dolary a euro

V posledných dňoch sa americká mena prudko prepadla. Investor Ray Dalio si je istý, že dolár sa dlhodobo prepadne až o 30 percent kvôli „trojitému deficitu USA“, čo nakoniec povedie k tomu, že dolár stratí status svetovej rezervnej meny.

Drahé peniaze.

Od konca roku 2017 Federálny rezervný systém sprísnil menovú a hypotekárnu politiku tým, že dôsledne zvyšoval úrokové sadzby. Logika regulátora je jednoduchá. Kríza je dávno preč, americká ekonomika sa zotavuje a preto je na čase skončiť so stimulačnými opatreniami.

Len tento rok FED zvýšil základnú úrokovú sadzbu trikrát. Takéto miery zhodnocovania peňazí priviedli mnohé spoločnosti do veľmi ťažkej situácie. Čerpanie nových úverov je drahšie a je potrebné splatiť staré dlhy. Trump už kritizoval stratégiu regulátora a uviedol, že FED sa „zbláznil“ a stal sa vážnou hrozbou pre americkú ekonomiku.

Nebezpečenstvo je celkom reálne. Trh s nehnuteľnosťami už reagoval na opatrenia FED spomalením, a ceny za bývanie prekročili úroveň, ktorá predchádzala krízy v r. 2008. Analytici nevylučujú, že regulátor môže v r. 2019 urobiť prestávku. Powell však rovnako vysvetlil, že trh by sa mal pripraviť na postupné zvyšovanie základnej sadzby.

Roky depresie

Dolár je jednoducho nevýhodný: Rusko, India a Čína odmietli americkú menu.

Medzitým analytici z JPMorgan Chase spočítali, ako zmeny menovej politiky USA ovplyvnia dolár. Podľa ich odhadov pokles začne do konca budúceho roka a americká mena nebude schopná odvrátiť klesajúci trend, pretože pokles bude trvať roky.

To všetko povedie k „ochladnutiu“ americkej ekonomiky a k pauze v cykle zvyšovania sadzieb FED v druhej polovici roka.

Podľa ekonómov z JPMorgan sa ekonomika USA spomalí na 1,9 %.

„Pokles tempa rastu na 2 % je scenár, pri ktorom dolár čaká viacročný pokles“ , uviedli bankoví analytici.

Chronický nedostatok

Jeden z popredných amerických finančníkov, zakladateľ najväčšieho svetového hedge fondu Bridgewater Associates, miliardár Ray Dalio je tiež presvedčený, že situácia v ekonomike doláru neprinesie nič dobrého. Podľa jeho názoru však nie je potrebné hovoriť o plávajúcom a dlhodobom poklese. Dolár sa zrúti kvôli ďalšiemu nárastu „trojitého deficitu“, teda rozpočtového deficitu, obchodnej bilancie a bežného účtu.

Ako vysvetľuje Dalio, trojitý deficit vystraší zahraničných kupcov štátnych dlhopisov, čo vyvolá obrovský nárast ich ziskovosti a dramatický pokles doláru až o 30 %.

V takom prípade si je investor istý, americká menová jednotka nevyhnutne stratí status svetovej rezervnej meny. Dailo neupresnil, aká mena môže nahradiť dolár, ale uviedol, že tento scenár bude pre USA „najhoršou nočnou morou“.

Zlato, nie doláre

To, že dni doláru v úlohe najdôležitejšej meny na svete sú spočítané, naznačuje aj ďalší americký ekonóm, profesor na Kalifornskej univerzite v Berkeley, Barry Eichen green. Sila moderných finančných technológií ničí „sieťové efekty“, ktoré vytvorili prirodzený menový monopol, vysvetľuje. Dnes je ľahšie prepínať medzi menami, dá sa to porovnať s vývojom operačných systémov osobnej elektroniky.

Dalio poukazuje tiež na zlato, ako na jeden z najspoľahlivejších nástrojov pre zaistenie menových a politických rizík. Existuje tu racionálne vysvetlenie. V prípade kolapsu dolárového systému (a to je okrem iného podporované obrovskými nezaistenými dlhmi), sa zlato nikdy neznehodnotí. Zachovaním funkcie platobného nástroja vo svetovom obchode tento majetok znižuje závislosť na akejkoľvek mene.

„Som si istý, že celosvetové naštartovanie nastane, až sa vlády sveta budú potrebovať zbaviť dlhov a priviažu všetko k cene zlata. To je dôvod, prečo krajiny ako Rusko a Čína zhromažďujú zlato, vedia, čo sa môže stáť za pár rokov,“ uviedol Keith Neumeyer, predseda predstavenstva spoločnosti First Mining Gold.

Zdroj: cz.sputniknews.com

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 2. Ekonomika a financie, 5. Geopolitika and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s