Sté výročia povstania pracujúcich proti bielym československým légiám

V súvislosti s poukazovaním na tzv. ruskú hrozbu a intervenciou v auguste 1968 sa žiada ukázať, že intervenčnej hrozby sa dopúšťali prakticky všetky európske národy, teda aj holubičie národy ako sú Slováci a Česi. Intervencie proti Rusku (ZSSR) sme sa zúčastnili počas prvej svetovej i druhej svetovej vojny.

V súvislosti s pôsobením československých légií v Sovietskom Rusku bola v Čapajevsku, v Samarskej oblasti, z iniciatívy vedenia závodu a veteránskej rady blízko vstupu číslo 12 odhalená pamätná doska k 100 výročiu povstania pracujúcich závodu číslo 15 proti tzv. beločechom (legionárom bojujúcim na strane intervencie a kontrarevolučnej bielej armády).

 Pripomienka, že 1. októbra 1918 v osade Ivaščenkovo (dnes Čapajevsk) prebehlo povstanie pracujúcich vojenských závodov s cieľom zabrániť odsunu techniky a vybavenia bielogvardejcami na Sibír. Stráž závodu vtedy otvorila sklady so zbraňami a pracujúci, ktorí prevzali zbrane, podstúpili boj s oddielom bielej armády. Nasledujúci deň komučské vojská a československí legionári zaútočili na osadu. Ozbrojení pracujúci sa zúfalo bránili, ale presilou boli porazení. Preživších obrancov, aj s rodinami, celkom 1000 osôb, interventi zastrelili na námestí. Ďalších 800 ľudí bolo neskôr poslaných vlakom smrti na východ. .

Zdroj: https://kprf.ru/party-live/regnews/179496.html

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s