Vedci podozrievajú Pentagon z vývoja biologických zbraní

Ako sa uvádza v článku časopisu Science, skupina vedcov z Francúzska a Nemecka dospela k poznaniu, že jeden z výskumných programov Pentagonu, ktorý predpokladá šírenie vírusov pomocou hmyzu, zrejme predstavuje pokusy vyvinúť nový druh biologickej zbrane.

Foto: Twitter

Autormi materiálu pod titulkom „Výskum v oblasti poľnohospodárstva alebo nový systém biologickej zbrane?“, ktorý bol uverejnený v časopise Science, sú špecialisti z Univerzity Monpellier (Francúzsko), Inštitútu evolučnej biológie Maxa Plancka (Nemecko) a Freyburgskej univerzity (Nemecko), uvádza TASS.

Vedci si všimli výskum Správy perspektívnych výskumných programov Pentagonu (Darpa) pod názvom Insect Allies (čo sa dá preložiť ako  „Hmyz – spojenci“), ktorý beží od novembra 2016.

Na stránke DARPA sa hovorí, že v rámci programu Insect Allies sa má vypracovať metóda, umožňujúca infikovať poľnohospodárske kultúry vírusmi, ktoré im odovzdajú nejaké užitočné gény, zvýšia odolnosť rastlín.

Medzinárodná skupina vedcov však dospela k názoru, že poznatky, ktoré sa dajú získať programom DARPA, „sa zdajú byť veľmi obmedzené na využitie v poľnohospodárstve USA alebo pri reagovaní na mimoriadne situácie“.

„Daný program sa však môže považovať za pokus vývoja biologických pôvodcov a prostriedkov ich šírenia a ak je to pravda, tak ide o porušenie Konvencie o zákaze biologických a toxických zbraní”, zdôrazňuje sa v článku.

Vedci konštatujú, bez ohľadu na to, či sa DARPA riadi cieľmi, ktoré vyhlasuje, aj maličké zmeny v programe Insect Allies umožnia využiť ho na vyvinutie „novej triedy biologických zbraní“.

Podľa vz.ru, srspol.sk

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s