Svetový deň dôstojnej práce tohto roku pod heslom Zmena pravidiel

Medzinárodná odborová organizácia už po 11-krát vyhlásila aj v tomto roku 7.október za Svetový deň dôstojnej práce (Worl day for Decent Work). Odbory na všetkých kontinentoch organizujú rôznorodé aktivity proti prekérnym pracovným podmienkam, ale aj na podporu zamestnanosti a odborových a zamestnaneckých práv.

Tohtoročná globálna téma „Zmena pravidiel“ zdôrazňuje hlboko zakorenenú nespravodlivosť globálneho hospodárskeho systému popri zmenšujúcom sa demokratickom priestore a zhoršujúcich právach zamestnancov v mnohých krajinách.

Od roku 2008 sa na aktivitách v súvislosti so Svetovým dňom dôstojnej práce zúčastnili desiatky miliónov ľudí vo viac ako 100 krajinách s cieľom vyzdvihnúť výsledky práce odborov, vzdať poctu tým, ktorí v prvej línii bojujú za demokratické práva a slobody a presadzujú myšlienky sociálneho a hospodárskeho pokroku, ktorý má prospech pre všetkých, nielen pre privilegovanú elitu.

„Pravidlá sú nastavené proti pracujúcim ľuďom a práve z toho dôvodu existujú až nepredstaviteľné a zároveň deštruktívne úrovne hospodárskej nerovnosti a neistoty, zatiaľ čo malý počet globálnych konglomerátov, akým je napríklad Amazon, zhromažďuje nevyčísliteľné bohatstvo pre veľmi málo ľudí. Na svete je dostatok bohatstva na to, aby sme zvládli výzvy našej doby – vytvoriť dôstojnú prácu pre všetkých, zabezpečiť univerzálnu sociálnu ochranu, riešiť klimatické zmeny a všetky ostatné veci, ktoré treba urobiť, aby mohli ľudia dôstojne žiť na udržateľnej planéte. Pravidlá sa však musia zmeniť. Aby sme to dosiahli, hlas a sila zamestnancov musia byť veľmi dôrazné,“ uviedla k Svetovému dňu dôstojnej práce generálna tajomníčka MOK Sharan Burrow.

Čierna práca, tlačenie do živností, skrátené úväzky, práca na dohodu, zmluvy na dobu určitú, to sú len niektoré z prekérnych foriem práce. Svetový deň dôstojnej práce poukazuje aj na spôsob, ako dosiahnuť spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky zamestnancov, na adekvátnu mzdu, na zosúladenie pracovného a súkromného života.

Ako prekérna práca sa označuje práca pri zníženej pracovnoprávnej ochrane a za nižšie mzdy. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v strojárstve, stavebníctve, poľnohospodárstve, v maloobchode a v službách. Často ich zamestnávatelia využívajú aj namiesto štandardných pracovných zmlúv, najmä v prípade agentúr dočasného zamestnávania. „Odbory sa angažujú najmä v legislatívne zameraných aktivitách s cieľom znížiť prekérne zamestnávanie a zlepšiť pracovno-právnu úpravu týchto tzv. neštandardných pracovných úväzkov. Aj v súvislosti s v týchto dňoch prerokovávanou Stratégiou pracovnej mobility cudzincov v Slovenskej republike považujeme za prvoradé regulovanú a v maximálnej možnej miere kontrolovanú migráciu pracovnej sily, ktorá v žiadnom prípade nesmie vyvolávať spoločenské, sociálne a ekonomické napätie. Zdôrazňujeme, že musí ísť o riadenú ekonomickú migráciu s dôrazom na zachovanie bezpečnosti krajiny, práv občanov Slovenskej republiky, ako aj práv cudzincov, a vyjadrujeme zásadný nesúhlas s akýmkoľvek zneužívaním pracovníkov, ich nerovnakým postavením a zaobchádzaním a sociálnym dumpingom,“ uviedla viceprezidenta KOZ SR Monika Uhlerová.

Prevzaté zo stránky kozsr.sk

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s