Nové (staré) a vzácne knihy v knižnici DAV DVA: Morelly, Marat, Babeuf, Owen, Lamennais

Jednou z hlavných úloh DAV DVA je šíriť vyššiu kultúru a podieľať sa na osvetovej činnosť. Digitálna knižnica DAV DVA je súčasťou tohto poslania.

„Staré knihy už nikto nečíta, neni ich škoda, treba to vyhodiť…“ zaznelo v jednej konverzácii s nemenovaným pánom. Dovolím si s ním nesúhlasiť.  A preto som si dal prácu s oscanovaním týchto vzácnych kníh, ktoré už možno nikto nikdy na Slovensku nevydá. Sú takmer nezohnateľné a informácie v nich sú veľmi vzácne. Pozrite ďalej knižnicu DAV DVA.

O autoroch:

Etienne-Gabriel Morelly (1717, Vitry-le-François – 1778 ?) byl francouzský osvícenský filosof, představitel racionálního a utopického socialismu.

Jean-Paul Marat (24. května 1743 Boudry – 13. července 1793 Paříž) byl francouzský politiklékař a publicista. Patřil mezi francouzské kordeliéry a působil jako předseda jejich klubu (Club des Cordeliers).

François-Noël Babeuf (23. listopadu 1760 Saint-Quentin27. května 1797 Vendôme), známější jako Gracchus Babeuf (jméno Gracchus si dal podle starověkých římských politiků a reformátorů bratří Gracchů), byl francouzský revoluční politický agitátor a novinář, propagátor rovnostářských myšlenek. Zastával názor, že všichni mají nárok na rovný podíl všech statků. Byl popraven za účast na Spiknutí rovných. Slovo komunismus bylo poprvé použito v angličtině pro označení jeho nauky (roku 1840). V jeho politických idejích ho ovlivnili zejména francouzští filozofové Jean Jacques Rousseau s důrazem na přirozená práva člověka a Gabriel Bonnot de Mably svým filozofickým odmítnutím soukromého vlastnictví.[1] Rousseaův i Mablyho vliv se dobře zračí například v úvodním provolání plakátu Analyse de la Doctrine de Babeuf, který nechal Babeuf rozvěsit na ulicích Paříže roku 1796, kde se píše: „Příroda dala každému člověku právo podílet se rovným dílem na veškerém vlastnictví“.[2]

Hugues Félicité Robert de Lamennais (19. června 1782, Saint-Malo, Bretaň27. února 1854, Paříž) byl francouzský kněz, spisovatel, filosof a politický i sociální reformátor, předchůdce kresťanského socialismu.

Robert Owen (14. května 1771NewtownSpojené království – 17. listopadu 1858, tamtéž) byl britský socialistaprůmyslník, myslitel a sociální reformátor. Marxisté ho nazvali „utopickým“ socialistou, jelikož nebyl stoupencem revolučního třídního boje. Jako manažer a spoluvlastník mnoha výrobních podniků a společností se pokoušel humanizovat podmínky v anglických továrnách. Ve své továrně vytvářel vhodné prostředí pro dělníky. Stavěl jim školy, knihovny a domy, upravil délku pracovní doby a změnil pohled na práci dětí. Je označován za otce družstevního hnutí a zároveň je na něj pohlíženo jako na představitele předklasické teorie managementu.

Jiří Hrůza (31. května 1925 Praha10. května 2012) byl český urbanista, který se významně podílel na územním plánování Prahy v 2. polovině 20. století.

Lamennais Felicité Robert d… by on Scribd

Babeuf, Gracchus: Projevy, … by on Scribd

Morelly, Étienne Gabriel: Z… by on Scribd

Marat, Jean Paul: Vybrané s… by on Scribd

Červinka, F.: Kdo je Robert… by on Scribd

Hrůza, Jiří: Města utopistů… by on Scribd

 

 

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s