O banánoch, alebo nedostatok stavebného materiálu v Čechách dnes

Na českom trhu v súčasnosti existuje nedostatok niektorých stavebných materiálov, predovšetkým tehál, ale aj stavebného skla, izolácie alebo panelov. Dodacie lehoty sú v porovnaní s minulým rokom až dvojnásobné, stavbári na niektorý tovar čakajú aj niekoľko mesiacov. Vyplýva to z ankety ČTK, medzi výrobcami a predajcami stavebných materiálov a stavebnými firmami.

„Kapacity výrobcov nastavené na bežný záujem stavebníkov v súčasnej dobe nestačia pokryť zvýšenú potrebu. Tá je daná nielen tým, že je stavebná sezóna, ale hlavne tým, že sa do stavby pustili aj tí, ktorí dlhodobo čakali na stavebné povolenia, až teraz sa ich dočkali“, uviedol prezident Zväzu podnikateľov v stavebníctve v ČR Váslav Matyáš.

„Určité druhy izolácií nie sú v súčasnej dobe na českom trhu pre rok 2018 vôbec k dostaniu“, podotkla hovorkyňa spoločnosti Skanska Tereza Mitošinková. Vojtech Kosiha doplnil, že je problém s dodávkami stavebných systémov Porotherm a Heluz alebo strešnej minerálnej vaty. Dlhšiu dobu sa čaká na betónové šachtové dná alebo sklenú vatu. Firma Heluz uviedla, že jej stúpol záujem o tehly o 10 až 15 percent, dodacie termíny sa predĺžili na 6 až 8 týždňov.

V Libereckom kraji sa čaká na stavebný materiál aj tri mesiace. “Niekedy je to aj viac. Nedokážem odhadnúť, či je to tým, že sa viac stavia, alebo výrobcovia vo väčšej miere vyvážajú“, uviedla vedúca prevádzky jabloneckej spoločnosti Stavebniny Astra Gabriela Kratochvílová. Problémom je podľa nej aj doprava. „Keď už tehly zoženiete, máte problém zohnať dopravcu, ktorý vám ich dovezie“.

Podľa Petra Kuštana zo stavebnej firmy na Královohradecku trvajú problémy s dodávkami už od jesene a netýkajú sa len tehiel, ale napr. aj panelov. „Na panely od výrobcu čakám mesiace. Toto všetko je spôsobené tým, že sa stavia, nestíhajú výrobu. Hypotéky boli lacné, ľudia majú nazbierané. Odhadujem, že to bude trvať dva roky a potom sa to zase vráti k normálu“.

Nedostatok tehál a ďalšieho materiálu na trhu potvrdila tiež Michaela Komárková, vedúca zlínskej spoločnosti MPL Trading. „Výrobcovia nemajú materiál, majú obmedzené príjmy objednávok. Dostanete na prídel materiál a musíte sa s tým nejako popasovať. Je to v podstate vo všetkom, v tehlách, vo vate, v betónoch. Výrobcovia asi nestíhajú vyrábať, tvrdia, že dopyt je väčší ako v predchádzajúcich rokoch. Ale napr. tehly nie sú už druhý rok“.

Dodávatelia nestíhajú, majú poradovníky

Podľa vedúceho stavebnín TOMI v Třebíci Michala Kučeru sú s dodávkami problémy už od februára. „Dodávatelia nestíhajú. Rieši sa to alokáciami a poradovníkmi“. Tehál bol podľa neho nedostatok už vlani v auguste.“

Výrobca betónu EKO BET z Plaňan na Kolínsku tohto roku prvýkrát zaviedol dodacie lehoty, v minulosti mal celý sortiment na sklade. „Kvôli rastu dopytu sme museli prijať nových pracovníkov“, doplnil jeden zo zakladateľov firmy Vladimír Růžička.

Nedostatok tehál na trhu pociťuje aj Tehelňa Šitbořice z Břeclavska, ktorá vyrába tzv. zvonivky. „Prvá trieda je úplne vypredaná. Pokiaľ si ju niekto objedná, čaká zhruba mesiac až mesiac a pol. Druhá trieda je k dostaniu“, dodal zástupca firmy Ladislav Konečný. Dodal, že už vlani bola tehelňa vypredaná a tohto roku je situácia možno ešte horšia.

Zdroj: ČTK, iDNES.cz

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/stavebniny-nedostatek-dodaci-lhuty-cihly-skla-panely-pdn-/ekonomika.aspx?c=A180628_152919_ekonomika_jn

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s