Giulietto Chiesa: Američania trpia nebezpečnou paranojou zničenia Ruska

V Kaliningrade sa 20. apríla uskutočnilo zasadanie diskusného klubu Baltskej federálnej univerzity Immanuela Kanta a analytického portálu RuBaltic.ru, na ktorom vystúpil tiež známy taliansky spisovateľ, publicista a politik Giulietto Chiesa. Vo svojom interwiev pre portál hovoril okrem iného o úlohe Ruskej federácie v súčasnom svete a príčinách konfliktu medzi Ruskom a Západom.

Pán Chiesa, ste občanom Talianska, krajiny, ktorá je kolískou európskej civilizácie a krajiny, ktorá patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Určite vnímate, že súčasná Európa, vlastne prestáva byť Európou. Základy európskej civilizácie – racionalita, logika či vedecké myslenie – sú zlikvidované a viditeľné je to hlavne vo vzťahoch EÚ k Rusku Čím si vysvetľujete vznik tejto krízy v Európe?

Tým, že sa Európa už dávno zmenila v kolóniu USA. Nie z ničoho a nie naraz, ale postupne Američania zamenili všetky naše hodnoty. Mýtus o „americkom sne“, dlhodobo šírený masovými informačnými prostriedkami aj prostredníctvom Hollywoodu, sa stal v Európe dominantným.

Jednoducho a stručne povedané, došlo k „hollywoodizácii“ Európy. Nestalo sa to náhodou, boli sme fakticky okupovaní. Najprv nenápadne, prostredníctvom americkej pomoci a Marschallovho plánu, ktorý Nemecku a Taliansku umožnil prekonať následky vojny. Neskôr prostredníctvom masívnej propagandy, pomocou ktorej sa podarilo vyvolať dojem, že to boli práve Američania, kto oslobodil Európu od nacizmu.

Pokiaľ sa dnes na ulici v Taliansku, Francúzsku alebo Španielsku ľudí opýtate, kto vyhral druhú svetovú vojnu, dostanete odpoveď, že to bola Amerika.

Na úlohu Ruska sa buď zabúda, alebo ľudia veria, že Rusko bojovalo v druhej svetovej vojne proti európskej civilizácii.

A preto je dnes Európa v kríze. V kríze je vlastne celý Západ a vďaka nej príťažlivosť amerických hodnôt stráca na sile. K zavŕšeniu tohto procesu je ale ešte veľmi ďaleko. Američania masívne a dlhodobo investujú do systému formovania ľudí a efekty týchto investícií budú pretrvávať ešte hodne dlho.

Kríza racionality je dnes ale zreteľná nielen v európskych „kolóniách“ USA, ale aj v samotnej americkej „metropole“. Podívajte sa na príspevky prezidenta USA Donalda Trumpa na Twitteri alebo na hystériu okolo „ruských hackerov“ a „ruského zasahovania do amerických volieb“. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo nemožné si v Amerike niečo podobné vôbec predstaviť. Američania sa tou propagandou, ktorou kŕmili Európu, sami otrávili?

Majte na pamäti, že sklon k hystérii existoval v Spojených štátoch už pred Trumpom. Trump sa stal jej katalyzátorom, nie však pokračovateľom alebo strojcom. Americká hystéria vznikla v okamihu, kedy vládnuce elity USA pochopili, že do budúcnosti sa im nepodarí obhájiť ich dominanciu v Európe a vo svete.

Ako Bill Clinton, tak George Bush ml. alebo Barack Obama – ďalší v poradí potom podľa plánu mala byť Hillary Clintonová – tak v rámci zamedzenia tejto hrozby prevádzali politiku oslabovania, obmedzovania, izolácie a „priškripovania“ Ruska ako jediného štátu sveta schopného postaviť sa americkej dominancii vo vojensko-strategických vzťahoch.

Rusko sa pre Američanov stalo nepríjemným prekvapením, pretože v roku 2000 sa už videli ako vládcovia sveta, ktorým nemôže nikto odolať. Áno, už vtedy sa pre USA postupne stávala ekonomickým konkurentom Čína, vo vojenskej oblasti sa im však vyrovnať či postaviť nemohla – a o Rusku sa Američania domnievali, že už „stojí mimo hry“. Z toho dnes pramení ich hystéria a urýchľovanie prípravy k stretu. Pohopili, že v 21. storočí sa Rusko znovu objavilo na svetovej scéne.

Ešte v roku 2000 bolo Rusko prakticky kolonizované Američanmi. Potom sa ale objavil nový človek – Vladimír Putin (v r. 1998, počas veľkej sociálno-ekonomickej krízy a finančného krachu ruského štátu vystriedal na poste prezidenta B. Jeľcina – pozn. M. A.). Keď bol prvýkrát zvolený prezidentom, bol považovaný za pokračovateľa predchádzajúcej Jeľcinovej línie, počas ktorej Rusko záviselo na Amerike a nemalo vôbec žiadny vplyv. Ale potom Američania zistili, že Rusko vedené Putinom by sa mohlo vrátiť do pozície veľmoci.

Pre Američanov to bolo úplne neprijateľné prekvapenie, a tak sa rozhodli odstrániť ako Putin, tak Rusko. K tomu došlo v r. 2002, kedy George Bush ml. rozhodol o odstúpení USA od Dohody o obmedzení systémov protiraketovej obrany (PRO). Američania si vytýčili jasnú úlohu: zničiť Rusko!

Vojenskou cestou?

To nie. Dnes už si nemôžu byť istí, že by vojenský útok na Rusko bol útokom konečným a že by zostal bez odpovede. USA opustili Dohodu o obmedzení PRO, aby sa mohli pripraviť k útoku na Rusko, ale Rusko dokázalo, že na útok je schopné odpovedať. Spojeným štátom sa nepodarilo vytvoriť takú situáciu, za ktorej by mohli Rusko vydierať hrozbou útoku a hovoriť pritom: Buď budete plniť podmienky, ktoré vám nadiktujeme alebo zaútočíme.

Preto sa hlavnou metódou stredu Američanov s Ruskom stalo vedenie „hybridnej vojny“.

Nad Ruskom majú USA prevahu vo všetkých oblastiach (v oblasti kvality vzdelávania, spoločenskovedného výskumu Rusko prevyšuje USA, ktoré spoločenskovedné poznatky nahrádzajú propagandou, vytváraním virtuálneho sveta, z čoho na jednej strane vyplýva ich propagandistická prevaha, ale aj zlá orientácia a chaotické kroky v zahraničnej politike – pozm. M. A.). Jedinou oblasťou, v ktorej nemajú jasnú výhodu, je strategická rovnováha v jadrovej výzbroji. Za však môžu viesť vojnu informačnú. 99 % internetu patrí USA. Ich prevaha v ekonomike je podobná. Rovnako tak dominujú v najmodernejších technológiách, akými sú napríklad laserová technika alebo zásahy do ľudského genómu. Len v jadrovej sfére si nemôžu byť istí, že neujdú trestu v prípade, že proti Rusku použijú jadrové zbrane – preto ich tiež nepoužívajú. Všetky ostatné metódy a možnosti však využívajú.

Dnes sme teda vo fáze, kedy je hybridná vojna v plnom prúde a kedy Američania budujú globálny systém PRO. Domnievajú sa totiž, že po jeho dokončení sa ich dominancia rozšíri aj na jadrovú sféru a že tak budú mať možnosť prejsť k „horúcej“ vojne. Nie som schopný s istotou povedať, koľko času zostáva do skutočnej vojny, ale môžem citovať svojho amerického kolegu Paula Craig Robertsa: podľa jeho zdrojov sa v Pentagone domnievajú, že k príprave na vojnu potrebujú USA ešte cca 5 až 6 rokov.

Ako si môžu byť Američania istí svojou drvivou prevahou nad Ruskom v jadrovej sfére za situácie, kedy Vladimír Putin pri svojom nedávnom vystúpení v ruskom parlamente veľmi názorne vysvetliť, že najnovšie ruské jadrové zbrane robia z globálneho systému PRO holú zbytočnosť?

Paul Craig Roberts na podobnú otázku odpovedal, že hlavné nebezpečenstvo pre mier nespočíva v tom, že si budú Američania istí, ale v tom, že budú veriť tomu, že si budú istí. Pokiaľ budú veriť, že majú výraznú prevahu, pokiaľ si budú, a to aj bezdôvodne istí – a situácie vo svete bude pre nich neprijateľná, potom už nemusia vydržať a môžu sa pokúsiť na Rusko zaútočiť.

Potom ale Rusko prevedie odvetný úder vedený na americké raketové systémy umiestnené v Európe (Rusko deklarovalo, že prevedie útok na americkú pevninu, útokom len na Európu by naplnilo americké želanie – pozn. M. A.). Každému mysliacemu človeku je jasné, že za takej situácie sa Európa stane cieľom. Prečo teda v Európe neexistuje žiadne protivojnové hnutie, prečo neexistuje hnutie za odstránenie amerických zbraní z Európy?

Je to veľmi správna a prípadná otázka, pretože všetko, na čo sa pýtate, v Európe v roku 2002 bolo! Počas uplynulých 16 rokov bolo obecné ľudské vedomie Američanmi natoľko spracované, že európska verejná mienka už nie je schopná pochopiť ani celkom jasné fakty.

Myslenie Európanov je formované v duchu americkej globálnej nadvlády. A Amerika pripravuje Európu na to, aby sa v budúcnosti stala v prípadnej vojne s Ruskom jej spojencom-

Napriek tomu však ešte v Európe zostali nezávisle mysliaci intelektuáli, slobodní ľudia protestujúci proti tomu, čo sa deje. Z celkového pohľadu sa však USA ich zámer podaril. Mienka verejnosti je patrične „sformátovaná“ jednotlivé štáty „kolonizované“ a ich elity sú pod priamym tlakom zastrašované a vydierané. A to je odpoveď na vašu hlavnú otázku, prečo je Európa v kríze.

Zdroj: rubaltic.ru

Milan Antal

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s