Kubu povedie nový prezident

V stredu, 18. apríla, kubánske Národné zhromaždenie zvolilo za prezidenta krajiny dovtedajšieho viceprezidenta Miguela Díaza-Canela. Diaz-Canel v tajnom hlasovaní dostal 603 hlasov zo 604 možných. Päťdesiatsedemročný politik nahradí v najdôležitejšie štátnej funkcii o tri desaťročia staršieho Raúla Castra, ktorý zastával prezidentský post od r. 2008. Po svojom zvolení nový prezident Díaz-Canel vyhlásil, že  chce pokračovať v socialistickej revolúcii Castrovcov.  Jeho prvé myšlienky boli venované revolučnej generácii, ktorá viedla krajinu od víťazstva kubánskej revolúcie v r. 1959.

Nový kubánsky prezident Miguel Diaz-Canel                    Auto: Reuters/Alejandro Ernesto

„Ľudia dali tomuto zhromaždeniu mandát na zabezpečenie kontinuity kubánskej revolúcie v kritickom historickom momente, ktorý bude definovaný všetkým, čo dosiahneme v modernizácii nášho sociálneho a ekonomického modelu,“ vyhlásil Díaz-Canel.

Kontinuitu kubánskeho vývoja naznačuje aj zotrvanie 86-ročného Raúla Castro vo funkcii predsedu Komunistickej strany Kuby, zostáva naďalej hlavnou autoritou krajiny. Potvrdil to aj nový prezident:  „Pred týmto zhromaždením potvrdzujem, že Raúl Castro ako prvý tajomník Komunistickej strany bude viesť rozhodnutia o budúcnosti krajiny“ .

Nový prezident zároveň potvrdil, že Kuba je ako vždy pripravená rokovať so Spojenými štátmi americkými, ale nemieni ustupovať tlaku USA na zmenu svojho systému. Zdôraznil, že reformy budú vychádzať z 12-ročného plánu stanoveného Národným zhromaždením a komunistickou stranou. Plán umožní mierny rast súkromného podnikania a zároveň zachová dôležité odvetvia hospodárstva v rukách štátu.

Kto je Miguel Díaz-Canel

57-ročný nový kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel je relatívne neznámym kubánskym politikom, napriek tomu, že vyše päť rokov zastával post kubánskeho viceprezidenta.

Miguel Mario Díaz-Canel, ktorý sa narodil v stredokubánskom meste Placetas a absolvoval univerzitné elektrotechnické štúdium, má však za sebou dlhú politickú kariéru. Ako mladý  sa stal členom a čoskoro popredným funkcionárom Ligy mladých komunistov. Neskôr viedol komunistické organizácie v kubánskych provinciách Villa Clara a Holguín.

V roku 2003 ho zvolili za člena politbyra ústredného výboru Komunistickej strany Kuby, jej najvplyvnejšieho mocenského orgánu. O šesť rokov neskôr sa stal ministrom školstva. Vo februári 2013 nastúpil na post prvého viceprezidenta (podpredsedu Štátnej rady)  ako vôbec prvý funkcionár, ktorý sa narodil po kubánskej revolúcii. Odvtedy sa o ňom hovorilo ako o možnom nástupcovi Raúla Castra.

V tejto pozícii sa opakovane stretával so zahraničnými predstaviteľmi cestujúcimi na Kubu a stál na čele kubánskych vládnych delegácii smerujúcich do Ruska, Číny a mnohých ďalších krajín. Najviac informácií v médiách sa objevovalo práve v súvislosti s jeho cestami.

Podľa viacerých pozorovateľov a médií nový kubánsky prezident zachová kontinuitu sociálno-ekonomického a politického vývoja kubánskej spoločnosti. Aj v minulosti vyjadroval v médiách vernosť odkazu vodcu kubánskej revolúcie Fidela Castra, vernosť princípom marxizmu-leninizmu a protiimperialistického boja, ale zároveň sľuboval venovať viac pozornosti potřebám bežných Kubáncov.

Nový kubánsky preźident je otvorenejší používaniu moderných technológií v kubánskej spoločnosti, má bližšie k mladšej generácii.

(-ma-)

 

 

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 4.4. Post-klasický socializmus, koncepcie socializmu., Témy pre ľavicu, návrhy zmien and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s