Tajné odbory (a ich anonymní členovia) môžu byť legálne

Zaujímavý poznatok pre slovenských zamestnancov a odborové organizácie z českého odborového prostredia.

Najvyšší súd Českej republiky v spore kórejskej firmy Daechang Seat v Třinci a odborového zväzu KOVO rozhodol,  že tajné odbory nazývané “zoskupenie členov OZ KOVO” majú rovnakú silu ako odbory verejné a zamestnávateľ musí toto anonymné zoskupenie členov brať vážne.

Inštitút tzv. zoskupenia členov prezývaného ako tajné odbory, v ktorých členovia zostávajú pred zamestnávateľom anonymní, vznikol v r. 2013 pod zväzom KOVO. Jeho profesionálni odborári potom členov tohto zoskupenia zastupujú a vyjednávajú za nich o. i. zvýšenie platov alebo zlepšenie pracovných podmienok.

Tajné zoskupenie členov je zatiaľ možné len v kovovýrobných firmách a túto možnosť využívajú asi v 60 významných firmách. Ide napr. o firmy Wuppermann Holýšov, Adient Bor, Kimberly Clark Jaroměř, Borgers Rokycany, mikulovskou Gebauer a Griller Kabeltechnik. Táto forma je vhodná pre firmy, ktorých zamestnanci sa boja, žeby ich zamestnávateľ mohol kvôli členstvu v odboroch šikanovať alebo vyhodiť.

Zavedenie tajného členstva v odboroch zvažujú aj ďalšie české odborové zväzy, zrejme po tomto prelomovom víťazstve českého OZ KOVO sa celý proces urýchli.

Zdroj: oskovo.cz

 

This entry was posted in 3.3. Problémy s demokraciou a ľudskými právami v kap., 4.6. Ľavica, súčasné socialistické a komunistické hnutie, Témy pre ľavicu, návrhy zmien and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s