Švajčiarsko a USA sú najskorumpovanejšie krajiny na svete

Ako ukazuje nová štúdia skupiny advokátov Tax Justice Network, na základe indexu finančného utajenia FSI, zo všetkých krajín má Švajčiarsko najvyšší stupeň utajenia financií, čím je považované za “najskorumpovanejšiu krajinu na svete”

“Švajčiarsko je starým otcom svetových daňových rajov, jedným z najväčších svetových finančných centier na svete a jednou z najväčších svetových tajných jurisdikcií alebo daňových rajov,” uviedla správa nazvaná ‘Financial Secrecy Index – 2018 Results’.

Správa tiež uviedla, že “Švajčiarsko si bude vymieňať informácie s bohatými krajinami, ak bude musieť, ale bude aj naďalej ponúkať občanom chudobnejších krajín príležitosť vyhnúť sa svojim daňovým povinnostiam”.

Index FSI zaradil krajiny do rebríčka na základe toho, do akej miery ich právne systémy poskytujú finančné utajenie, čo v podstate znamená, do akej miery pomáhajú utajiť korupčne získané bohatstvo. Hodnotu indexu kombinuje skóre utajenia s údajom o veľkosti odvetvia poskytovania finančných služieb v rámci offshore v tej-ktorej krajine.

Na prvom mieste je teda Švajčiarsko s “vysokým stupňom utajenia 76”. Nasledujú USA, Kajmanské ostrovy, Hongkong, Singapur, Luxembursko, Nemecko, Taiwan, Spojené arabské emiráty a Guernsey.

Čo sa týka USA, miera utajenia sa zvýšila, čo má za následok prilákanie skorumpovaného bohatstva. V roku 2013 boli ešte na šiestom mieste a v roku 2015 už na treťom. “Pokračujúci nárast v roku 2018 je príčinou výraznej zmeny amerického podielu na globálnom trhu zahraničných finančných služieb. Medzi rokmi 2015 a 2018 zvýšili svoj podiel na trhu v zahraničných finančných službách o 14 %,” uviedla správa. “USA poskytujú širokú škálu zariadení na utajenie a oslobodenie od dane pre nerezidentov na federálnej úrovni, ako aj na úrovni jednotlivých štátov.”

Celkovo USA predstavujú 22,3 percenta globálneho trhu zahraničných finančných služieb. Správa dodala, že “finančné tajomstvo poskytnuté Spojenými štátmi spôsobilo neoprávnené ublíženie obyčajným občanom cudzích krajín, ktorých elity používali Spojené štáty ako záchytný bod pre vykrádané bohatstvo”.

Na konci rebríčka spomedzi 112 krajín boli San Marino, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny a Montserrat.

Slovensko sa umiestnilo na 76. mieste, tesne nad nami je Maďarsko na 74. mieste s rovnakým stupňom utajenia (55), Česká republika na 70. mieste (53) a až 51. mieste je Poľsko (57).

Ku krajinám s najnižším stupňom utajenia patrí Veľká Británia (index 42) a Slovinsko (42), Belgicko (44), Švédsko (45), Litva (47), Taliansko (49) a Brazília (49).

Zdroj: RT

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Švajčiarsko a USA sú najskorumpovanejšie krajiny na svete

 1. Redakcia píše:

  Čítali ste vôbec článok, o čom je?

  Like

 2. Tanuki píše:

  A ktorá krajina nie je vôbec skorumpovaná, respektíve krajiny?
  Samozrejme, Rusko, Čína a Severná Kórea.

  Like

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s