Čína posilňuje svoju vedúcu úlohu v elektromobilite

Ako vyplýva z najnovšej štúdie nemeckého inštitútu pre automobily a mobilitu CAM , v r. 2017 predaj elektrických áut v Číne vzrástol o 53 percent na 777 000, čím sa zvýšil náskok Číny pred ostatným svetom. V Číne k tomu prispieva snaha o zníženie znečistenia ovzdušia, ale tiež snaha o väčšiu nezávislosť na dovoze ropy, z čoho vyplýva aj zvýšená štátna podpora tejto technológie v krajine.

V USA, druhom najväčšom trhu s elektromobilmi, sa počet registrácií zvýšil len o 24 percent na asi 194 000 áut.

V Nemecku vlani predaj elektromobilov vzrástol o 117 % s 54 500 autami. V Nemecku a ďalších európskych krajinách sa diskutuje o možnom zákaze áut so znečisťujúcim naftovým motorom.

V Európe má v predaji elektromobilov významné postavenie Nórsko. Predaj týchto vozov tam v r. 2017 vzrástol o 39 % na 62 000 áut. Podiel na celkovom predaji sa tak zvýšil z 29,1 na 39,3 %. Popularitu týchto vozov v Nórsku zvyšujú rôzne finančné výhody, napríklad oslobodenie od niektorých daní a poplatkov. Predaj však rastie rýchlejšie ako dobíjacia infraštruktúra, takže zvýšený podiel predaja prináša problémy vlastníkom elektromobilov.

Okrem podielu na predaji sa zvyšuje aj podiel elektromobilov na celkovom počte registrácií. V Číne v r. 2017 tento podiel vzrástol z 1,8 % na 2,7 %, v Nemecku sa zdvojnásobil z 0,8 % na 1,6 %. Podiel elektromobilov na celkovom predaji sa zvyšoval aj vo Francúzsku a V. Británii.

CAM očakáva prudký rast predaja elektrických áut na dôležitých automobilových trhoch od roku 2020. Do roku 2020 sa podiel elektromobilov na globálnom predaji nových áut zvýši z terajších 2,5 % ba 6 %. V r. 2025 by ich podiel mal predstavovať 12 a ž 25 % a do roku 2030 by to malo byť 25 až 40 %. To ale podľa CAM znamená, že si spaľovacie motory ako symbol starej priemyselnej civilizácie a dávno prekonaného kapitalizmu ešte dlho udržia prevahu.

( – ma -)

This entry was posted in 4.4. Post-klasický socializmus, koncepcie socializmu. and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s