40 rokov historicky prvej samostatnej slovenskej arcidiecézy. Bola zriadená za socializmu

Pred 40 rokmi, 30. decembra 1977, bola zriadená samostatná trnavská arcidiecéza a povýšená na metropolitné sídlo pre celé Slovensko.

Snahy o samostatnú slovenskú cirkevnú provinciu na čele so slovenským arcibiskupom sa s osobitnou intenzitou prejavovali od polovice 19. st., ruka v ruke so silnejúcim úsilím o národnú a politickú emancipáciu slovenského národa. Stroskotali však na bariérach uhorského štátu, odmietajúceho akúkoľvek podobu samostatnej slovenskej existencie.

Vznik Československa priniesol Slovákom nové nádeje, že sa podarí uskutočniť cirkevno-právnu emancipáciu. Striktný štátny centralizmus a čechoslovakizmus však tomu zabránili. Centrálna vláda sa obávala vlastnej slovenskej diecézy ako prejavu posilnenia samostatnosti Slovenska.

Slovenskí katolíci spájali svoje nádeje aj s cirkevným slovenským štátom po r. 1938, zabránila tomu však oklieštená suverenita a slabosť slovenského štátu, strata značnej časti územia a spletité medzinárodné vzťahy.

Slovenskí katolíci dosiahli svoju cirkevnú suverenitu až v socialistickom Československu, na ktoré niektorí “vďačníci”” toľko nadávajú. Ktoré podľa nich prenasledovalo veriacich. Veriacich určite nie, ale protištátne konajúcich, za čo trestajú ľudí všetky krajiny aj dnes. Veriacich určite nie, keďže celá moja rodina boli veriaci, ja som po vyučovaní chodil na hodiny náboženstva, miništroval som a nikto ma za to neprenasledoval. Nakoniec, podľa zákona z r. 1949 socialistický štát financoval väčšinu aktivít cirkevných spoločenstiev, vzdelávanie kňazov, prevádzku a opravy kostolov, vydávanie náboženskej literatúry. Tento zákon bol natoľko kvalitný, že podľa neho sa uskutočňovalo financovanie cirkví aj po r. 1989, jeho podstata aj po viacerých úpravách bola zachovaná dodnes.

Získaniu vlastnej diecézy prialo mnoho okolností. Bolo to po r. 1968, kedy Slováci získali vlastnú štátnosť v rámci ustanovenia federatívneho usporiadania Československej socialistickej republiky, ako výraz zosúladenia hraníc diecéz so štátnymi hranicami. V dobe výraznej stabilizácie a demokratizácie socializmu, výrazného zlepšenia vzťahov medzi Východom a Západom a zvýšenia medzinárodnej prestíže Československa a Slovenska. Bol to aj prejav uznania slovenského národa, jeho duchovnej i politicko-územnej identity a schopnosti samostatne spravovať vlastné záležitosti.

Milan Antal

Galéria | This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, 8. Historické udalosti, výročia and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s