Ako kapitalisti po r. 1989 k majetku prišli

Zaujímavú myšlienku vo svojom článku Nepodmienený základný príjem a naše mzdy, platy, dôchodky a sociálne dávky (E-republika.cz) vyslovil Jozef Mrázek. O jednej z ciest, ako sa naši tzv. úspešní k majetku zlodejinou dostali. Zacitujeme:

“Nepodmienený základný príjem pred stratou národného majetku.

Pred novembrom 1989 a po ňom až do doby pasívnej privatizácie štát vlastnil takmer všetky zdroje národného produktu. V cene tohto produktu je obsiahnutá aj zložka, ktorá by mala byť vyplácaná ako mzdy a platy. Štát však vyplácal nižšie mzdy a platy, ako by táto zložka umožňovala, a zvyšok používal na dotácie a zvýhodnenia (benefity) v oblastiach, ako je bývanie, verejná doprava, potraviny, bezplatné zdravotníctvo a školstvo, šport a rekreácia, energie, voda, kultúra, obliekanie, všetko pre deti ap. Tieto výhody boli obdobou nepodmieneného základného príjmu, pretože ich mohol využívať každý občan. Tiež dôchodky a sociálne dávky boli s ohľadom na to primerane nižšie. Aby tieto výhody nemali aj cudzinci, to zaisťoval výmenný kurz koruny.

Tichý zánik nepodmieneného základného príjmu bez náhrady

Pri nedomyslenej a spackanej privatizácii štát prišiel o väčšinu zdrojov svojho príjmu. Podniky štát predal bez zodpovedajúcej náhrady novým majiteľom aj so zamestnancami a ich nízkymi mzdami. Benefity medzitým zanikli, na ich vyplácanie teraz mali peniaze noví vlastníci, ale ponechávali si ich pre seba, alebo pre akcionárov, prevažne zahraničných. Veľká časť odmien za prácu sa tak stala bezdôvodným ziskom akcionárov a na svete bola nízka cena práce vo výške menej ako dve tretiny predchádzajúcej úrovne odmien. Zle riadený štát sa nepostaral o nahradenie zaniknutých výhod (benefitov) ani vo sfére svojho vplyvu a ani na to nemal prostriedky v dôsledku privatizácie, svojej zlej menovej a fiškálnej politiky a rozkrádania národného majetku. Mlčali aj oslabené odbory. Prevládali mylné predstavy, že vstupujeme do režimu, kde vládne právo a slušnosť.”

Zdroj: http://e-republika.cz/article3923-Nepodminěny-zakladni-přijem-a-naše-mzdy-platy-důchody-a-socialni-davky

Pridal: Milan Antal

 

 

Galéria | This entry was posted in 3.3. Problémy s demokraciou a ľudskými právami v kap., Témy pre ľavicu, návrhy zmien and tagged , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Ako kapitalisti po r. 1989 k majetku prišli

 1. Spätné upozornenie: November 1989 – z archívu Alternativy.sk | ALTERNATÍVY.SK

 2. Redakcia píše:

  Peter, ja súhlasím, len som citoval. Ani názov článku som nedal ako nepodmienený základný príjem, išlo mi skôr o poukázanie na jeden zdroj obohatenia sa podnikateľov na úkor zamestnancov, nie o riešenie otázky NZP. Nakoniec, ani autor to podľa mňa nemyslel ako NZP, skôr určitú jeho podobu, to by si mal brať do úvahy. Preto nemohol existovať ani taký zákon. Uverejnil som len jednu myšlienku, nie celý článok, pretože tam boli niektoré sporné tézy, aj ohľadom NZP. Určite, je to dosť surová myšlienka, s ktorou treba popracovať. Preto vďaka za komentár.

  Like

 3. Redakcia píše:

  Odpoveď: Autor pôvodného “vedeckého” článku J.Mrázek má pravdu IBA v tom, že skutočne do roku 1989, ba až do apríla 1990, štát vlastnil všetky zdroje tvorby národného produktu. Na 27.spoločnej schôdzi Federálneho zhromaždenia ČSFR 18.-24.04.1990 bolo prijatých zásadných 20 zákonov otvárajúcich cestu ku kapitalizmu: napr.Zákon 111/90 Zb. o štát.podniku a 104/90 Zb. o akciových spoločnostiach, ktoré potom doplnil Zákon “o návrácení majetku KSČ lidu” z 16.11.1990 a tým sa otvorili dvere dokorán pre privatizácie, reštitúcie a transformácie národného majetku.
  Žiadny nepodmienený príjem tu NEBOL.
  Neexistoval tu však principiálne ani menovite žiadny zákon a ekonomický nástroj “nepodmieneného základného príjmu”, to už mal i redaktor Alternatív.SK Milan Antal opraviť: ZDROJE TVORBY NÁRODNÉHO PRODUKTU a z nich vyplývajúci celý bohatý sociálny program financovaný socialistickým štátom ČSSR bol rozdeľovaný NA ZÁKLADE DEFINOVANÝCH PODMIENOK, v žiadnom prípade nie “nepodmienečne”, formou systému SPOLOČENSKEJ SPOTREBY SOCIALISTICKÉHO ŠTÁTU, zahŕňajúceho ako priame náklady štátnych podnikov a aj JRD do zariadení sociálnej, zdravotnej, kultúrnej, športovej a vzdelávacej sústavy, ako aj formou príspevkov organizáciám ako telovýchovné jednoty, kultúrne domy, Zväzarmy, atď až po vyplácanie príspevkov priamo dotknutým osobám v celej spoločnosti. Nik však nedostával ani jednu korunu čs. “nepodmienenčne”. Ani v jedinom prípade to nebolo “nepodmienečné” a nech teda súčasníci v 2017 nemanipulujú masy debilinami “kváziľavicových” hlásateľov – pretože tu je podstata: VLASTNÍCTVO bolo jasne definované ako celospoločenské a teda štátne, zatiaľ čo pri ekonomickom nástroji kapitalistického zriadenia súčasnosti, pri “nepodmienenom základnom príjme” vlastníctvo zostáva súkromné a v rukách kapitalistov, len my sami z verejných daní budeme platiť ten “nepodmienený základný príjem”, čo ohromne kapitalistom a súkromným vlastníkom VY-HO-VU-JE. Študujte prosím Jana Kellnera, keď už nechcete Zajaca-Vanku.
  Ing.Peter Zajac-Vanka, ekonóm

  Like

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s