Nejde o odstránenie kapitalizmu, ale zmenu jeho pozície

Niektorí ľavičiari sa vyjadrujú o potrebe odstrániť, zničiť kapitalizmus, aby prestal existovať.

Je to problémová pozícia, ktorá vytvára pre ľavicu nevýhodné postavenie.

Využíva to aj pravicová propaganda, ktorá hovorí, že Karol Marx sa mýlil, pretože kapitalizmus napriek jeho predpovediam nebol odstránený a veselo si žije ďalej. A marxizmus  je omyl.

Problém nestojí v odstránení kapitalizmu, ale v zmene jeho historickej pozície. Môžeme si všimnúť, že v 21. storočí s nami existujú aj feudálne, ale aj prvobytné spoločenstvá. A neboli odstránení ani predchodcovia sociálnej formy – biologický systém, chemický systém, fyzikálny systém – skvele sa im darí a koexistujú tu s nami.

Prvobytné kmene (napr. Polynézania, Eskimáci, Indiáni) tu existujú aj 5200 rokov po ukončení epochy prvobytnej spoločnosti a nebyť kolonizačného drancovania ich prostredia a ich likvidácie, darilo by sa im skvele. Na základe buržoáznej propagandy a logiky, ktorá tvrdí, že kapitalizmus je najefektívnejší systém, aký bol vynájdený a niet sa už kam vyvíjať, by sme mohli tvrdiť, ak tu prvobytné kmene existujú aj 5200 rokov po neolitickej revolúcii, svedčí to o efektívnosti ich systému a majú právo byť hegemónom vývoja. Napriek tomu nepokladáme prvobytný systém za hegemóna vývoja civilizácie. A Polynézania sa ani nesnažia vnucovať svoj systém (ako samozvaný hegemón) celej civilizácii, len vďaka tomu ich systém funguje vcelku bezproblémovo dodnes..

Samotná existencia nejakého systému teda nie je problémom, nemôže ním byť ani existencia kapitalizmu. Problémom je uzurpovanie si funkcie hegemóna vývoja, hoci dnes táto funkcia kapitalizmu neprináleží. Po r. 1848 sa klasický kapitalizmus laissez-faire (voľného trhu) dostal do krízy, po Veľkej hospodárskej kríze 1929-1933, ktorá ukončila epochu kapitalizmu, definitívne zanikol. Tak ako s odchodom svojej epochy zanikli všetky klasické podoby systémov v dejinách. A tým skončila aj ich funkcia hegemóna vývoja. Môžeme povedať, že tu existujú ďalej, ale už nie ako hlavná vývojová línia, ale vedľajšia vývojová línia. A presne v takej pozícii sa dnes nachádza aj kapitalizmus, jeho epocha skončila v r. 1928, jeho klasická podoba zanikla. Má právo na svoju existenciu v post-klasickej (socializovanej, regulovanej) podobe, ale nemá právo prisvojovať si funkciu hegemóna civilizačného vývoja. Je už len vedľajšou vývojovou vetvou dejinného procesu. A ľavica musí trvať na tejto zmene historickej pozície kapitalizmu, nie na jeho odstránení.

Milan Antal

Galéria | This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, Filozofia dejín, spoločenské koncepcie, Témy pre ľavicu, návrhy zmien and tagged , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Nejde o odstránenie kapitalizmu, ale zmenu jeho pozície

  1. Spätné upozornenie: November 1989 – z archívu Alternativy.sk | ALTERNATÍVY.SK

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s