Mobilné obchody z Číny – inšpirácia pre náš vidiek

Súčasná kapitalistická doba priniesla aj jednu novinku – zmenila obchod na takmer súkromnú záležitosť, hoci on je svojou podstatou verejnou službou – slúži v prvom rade na zásobovanie obyvateľstva, sprostredkováva výmenu tovarov ako súčasť deľby práce, až druhoradým by mala byť tvorba zisku. A tak na mnohých našich dedinách sa otvárajú a zatvárajú súkromné obchodíky podľa vrtochov ich majiteľov, ktorých rukojemníkmi sú najmä starší občania, bez možnosti nakúpiť si. Osobne to zažívam aj v dedine mojich rodičov, ktorej obyvatelia dlhodobo žijú bez obchodu, pretože súkromníkom malý zisk, alebo vyrovnaný stav nestačí.  Obchody by ako verejnú službu mali povinne zriaďovať obce a mestá, patrí to k základným ľudským právam, ak už sa toľko reční o ľudských právach. Pritom obecný obchod nepotrebuje byť vysoko ziskový, pokiaľ by dosiahol aj vyrovnaný stav, mohol by bez problémov fungovať.

Ako jeden z nápadov riešenia tejto situácie sa ponúka príklad z Číny

V Šanghaji vzkriesili zabudnutú myšlienku socialistických samoobslúh na kolesách. Dosť sa podobá tomu, ako si to starší pamätajú ako Karosy prerobené na predajne. Ale ako to u čínskych predajcov býva zvykom, slúži bez obedňajšej prestávky, celý deň, sedem dní v týždni. A ešte je to, po vzore Eskortservisu, k dispozícii cez telefón. Hovoria tomu Moby Mart.

Na možnosť objednať si niečo cez telefón a nechať si to doručiť poštou alebo inou službou, prípadne službou na mopede, si ľudia už zvykli. Číňania to doviedli ešte ďalej k dokonalosti. Ich nová obchodná stratégia nemá konkurovať veľko, maxi, giga… predajniam, ale cieli na maloobchod.

Dnes už nejde len o nejakú fikciu, prvý prototyp takého obchodu v Šanghaji práve prechádza zaťažovacími skúškami. Nová generácia „kamenného obchodu na kolesách“ s potravinami, novinami a ďalšími bežnými tovarmi je úplne autonómna. Nenájdeme v nej predavačov, len holografického asistenta, ktorý nás uvíta a je hotový podať informácie o produkte a poradiť nám s nákupom. A pretože sa platí bezhotovostne, chýba pokladňa a pokladníčka. Pokiaľ nás vec, ktorú sme si prehliadli a vyskúšali, zaujala natoľko, že si ju chceme odniesť, stačí na ňu namieriť objektív nášho mobilného telefónu a stisnúť OK. Veľmi príťažlivé na šanghajskom experimente je to, že za nákupom netreba chodiť ďaleko. Mobil nám ukáže, ktorá z „predajní“ je momentálne najbližšie. A aby nám to šetrilo čas, tak aj za akú dlhú dobu je schopná sa k nám dostaviť. Pritom by sa taká služba nemusela predražiť. Prevádzkovateľ totiž ušetrí na mzdách a efektívne nasmeruje mobilné predajne tam, kde je na ich služby práve požiadavka. A nakoľko to všetko beží na platforme autonómnych áut a GPS, nemá to ani vodiča, nielen že to šetrí na jeho mzde, ale obchádza aj bežné požiadavky na prestávky, dovolenky. Samozrejme, že to uvoľňuje časť pracovnej sily a v kapitalizme zvyšuje rezervnú armádu nezamestnaných. Ale v socializme a komunizme môže ísť aj o cestu k skracovaniu pracovnej doby a znižovaniu veku odchodu do dôchodku.

Ak si uvedomíme, že maloobchod dnes predstavuje 21 % svetovej ekonomiky, nie je čínsky experiment dielom altruizmu a diletantizmu, ale praktický čin. Na rozdiel od rôznych zásielkových služieb má výhodu v tom, že kupujúci nekupuje mačku vo vreci, ale má možnosť si tovar pred kúpením odskúšať, napr. obuv.

Milan Antal

Galéria | This entry was posted in 2. Ekonomika a financie, 3.3. Problémy s demokraciou a ľudskými právami v kap., 4.4. Post-klasický socializmus, koncepcie socializmu. and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s