Príbeh domény .SK, alebo krádež za bieleho dňa

Ondřej Caletka, Root.cz, 22. 6. 2017

Slovenská národná doména .SK je už takmer dvadsať rokov v držaní súkromnej firmy. To nie je bežná situácia, rozhodne nie v Európe či iných civilizovaných častiach sveta. Navyše, firma k správe domény prišla podvodom.

Nie je to tak dávno, čo sme mali spoločný štát a spoločnú doménu .cs. Potom sa naša krajiny rozdelili a spolu s nimi aj národné domény .cz a .sk. Zatiaľčo česká doména je celkom úspešná, čoho dôkazom je aj táto konferencia, my na Slovensku bojujeme o to, aby nám doména .sk zasa patrila, zahájil svoju prednášku na konferenci IT 17 Ondrej Jombík z iniciatívy NašaDoména.sk.

Tým hlavným problémom je, že vlastníkom domény je súkromný subjekt, firma SK-NIC, a.s., ktorá ale funguje v monopolnom postavení. Zmluva s touto firmou je navyše nevypovedateľná bez jej súhlasu. K správe domény .sk pritom firma prišla podvodom.

Podvodom k výnosnému biznisu

Po rozdelení federácie v r. 1993 bola slovenská doména delegovaná na SANET, slovenskú akademickú sieť. Tá správu TLD delegovala na združenie s názvom EUnet Slovakia, kde správu vykonávali dobrovoľníci vo voľnom čase vo výpočtovom centre Matematicko-fyzikálnej fakulty univerzity Komenského. Podľa záznamov ICANN bola správa domény .sk delegovaná v r. 1993 na adresu:

Slovakia top-level domain (SK-DOM)

EUnet Slovakia

Comenius University

MFF UK, Computer Centre Mlynska dolina

842 15 Bratislava Slovakia

Neskôr si niektorí ľudia zrejme všimli, že z prevádzkovania národnej domény môže byť zaujímavé podnikanie. Premenovali teda svoju firmu Softwarehouse, s. r. p. na EUnet Slovakia, s.r.o. Následne si táto firma prenajala na Univerzite Komenského malú suterénnu kanceláriu, takže sídlila na rovnakej adrese, ako pôvodné združenie EUnet Slovakia. Firme sa potom podarilo presvedčiť ICANN, aby najprv odstránil z adresy Univerzitu Komenského a následne aby pridal písmená s. r. o. ICANN tieto zmeny previedol, pretože sa domnieval, že ide len o kozmetické detaily a upresnenie adresy. Táto zmena ale mala fatálny dopad na celú doménu, pretože miesto neziskového združenia nastúpila komerčná firma.

Firma sa následne presťahovala zo suterénnej kancelárie do biznis centra a podvod bol dokonaný. 19. Apríla 1999, deväť dní po prevzatí domény .sk, bola firma predaná do USA spoločnosti Euroweb International USA. Môj osobný názor je, že celý tento plán bol pripravený Američanmi, hovorí Ondrej Jombík.

Hneď v r. 2000 začal nový prevádzkovateľ domény hlásiť potrebu prechodu na nový registračný systém. Do tej doby sa totiž za domény nič neplatilo a americkí investori zrejme chceli späť svoje investované peniaze. V r. 2002 bol nový systém spustený, za domény sa začalo platiť a v tomto stave je slovenská doména dodnes.

V r. 2004 si slovenská komunita i štátne orgány uvedomili, čo sa stalo. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií napísalo list do ICANN, na základe ktorého ICANN poslala vyjednávača. Ten navrhuje zriadenie združenia pre správu národnej domény. To tiež vzniklo. Jeho členmi boli univerzity, SANET a ďalší zástupcovia internetovej komunity. Združenie pripravilo registračný systém a začalo vyjednávanie pod vedením ICANN medzi združením, ministerstvom a americkými majiteľmi SK-NICu. Američania síce neustúpili v ničom, ale ICANN so štátom rozhodli, že správu doménu je potrebné previesť na združenie.

Potvrdenie štátom

Američania nakoniec firmu predali späť na Slovensko. Predali ju firme menom Danubiatel, alebo SWAN, alebo SK-NIC. Tieto firmy sa vzájomne vlastnia a sú vlastne ekvivalenty, upresnil Ondrej Jombík majetkovú štruktúru.

Noví majitelia si v r. 2006 uvedomili, že k prevádzkovaniu národnej domény nemajú žiadnu zmluvu so slovenským štátom. Postupne preto lobovali u vlády, až sa im podarilo, že 4. 6. 2006, posledný deň svojho funkčného obdobia, podpísal vtedajší minister dopravy Pavol Prokopovič zmluvu so spoločnosťou SK-NIC. Po voľbách v r. 2006, kedy pravicového ministra vystriedal ľavicový, nový minister opäť posledný deň vo funkcii podpísal ešte dodatok zmluvy s SK-NIC.

Slovenská národná doména nielen, že nemá DNSSEC, ale nemá ani žiadna API, takže registrátori musia registrovať domény pomocou robotov, klikajúcich na stránky SK-NIC. Stránkam tiež chýba anglická verzia. Navyše sa niekoľkokrát stalo, že celá doména zmizla z Internetu. Pokiaľ chcete zmeniť údaje v zóne, musíte zájsť za notárom a následne overený list poslať bežnou poštou do SK-NIC.

Dojná kraja bez inovácií

Doména .sk tiež nemá zahraničných držiteľov domén. Je nutné použiť nejakého registrátora so sídlom na Slovensku v režime proxy-držiteľa. Na Slovensku takto funguje polovica všetkých domén. Doména je síce na registrátora, ale je  pod plnou kontrolou držiteľa. Pokiaľ sa ale na príslušnej doméne objaví nelegálny obsah, napríklad propagácia nelegálneho hazardu, riskuje registrátor (nie skutočný držiteľ) pokuty v prepočte až do dvoch miliónov korún. Taký prípad už niekoľkokrát nastal.

V posledných rokoch začal byť na SK-NIC vyvíjaný silný tlak. Registrátori by radi používali registračný systém FRED, ktorý používa .cz doména a ozvali sa aj slovenské štátne úrady. SK-NIC na to zareagoval hľadaním investora. Je pre mňa celkom nepochopiteľné, prečo musí spoločnosť s obratom 5 miliónov eur, z ktorých sú asi 4 milióny zisk, hľadať investora. Záujem o odkúpenie SK-NIC prejavili okrem iného spoločnosti CentralNIC a CZ.NIC. S prvým menovaným pritom rokovanie pokročilo najďalej.

CentralNIC je veľký registrátor spravujúci množstvo generických domén neslávnej povesti, napríklad .xyz. Táto doména je doménovým odpadom, z 2683 e-mailov, ktoré prišli z tejto domény bolo presne 2683 spamov. Ide o veľmi lacnú doménu s akčnou cenou 0.99 amerických dolárov ročne.

Závažnejším prípadom je doména .1a. Ide o národnú doménu Laosu, ktorú CentralNIC prevzal do správy a marketuje ju ako doménu pre Los Angeles. CentralNIC po prevzatí zóny zabral hodnotné doménové mena a tieto draží. Nedokážem si predstaviť, že by register takéto praktiky používal aj v slovenskej národnej doméne.

Vráti sa doména komunite?

Na základe týchto skutočností sa slovenská internetová komunita prebudila a založila petíciu NašaDoména.sk. Podpisy zbierame on-line aj off-line. Postavili sme napríklad stánok pred ohlásenou tlačovou konferenciou SK-NIC, kam nás nechceli pozvať. Keď nás tam ľudia z SK-NIC uvideli, radšej tlačovú konferenciu zrušili.

V túto chvíľu drží kľúče od slovenskej národnej domény Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu. Podľa jeho slov sa žiadna revolúcia v .sk doméne konať nebude, pôjde sa cestou postupných evolučných krokov. To v praxi znamená dodatok k súčasnej zmluve, ktorý postavenie Slovenska ešte viac zhorší, uzavrel prednášku Ondrej Jombík.

Pridal: Milan Antal

Galéria | This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 6. Komunikácia a médiá - kríza a východiská and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s