Vladimir Byčkov: Európe je bez Kaddáfího zle. Už sa takmer rozhodla

 

Európa stojí pred voľbou. Buď stavať na plážach ploty, alebo súhlasiť s bývalým spolupracovníkom Kaddáfího ako vládcom Líbye. Iné spôsoby, ako sa ochrániť od novej vlny migrácie, ako sa zdá, neexistujú.

Brusel vypracováva možnosti pre pomoc Taliansku, ktoré čelí nebývalému náporu utečencov z afrických krajín. Za prvú polovicu roku 2017 prišlo z Afriky do Talianska okolo 85 tisíc ľudí, čo je o tretinu viac, ako v rovnakej perióde minulého roka. Taliansko už nezvláda nápor migrantov a prosí o pomoc ostatných členov EÚ. Ako prvé zareagovalo Nemecko. Berlín informoval, že zvýši kvótu na príjem ľudí prichádzajúcich cez Taliansko z 500 na 750 mesačne. Okrem toho poskytne Nemecko Taliansku finančnú pomoc. Ostatné krajiny Európy sa zatiaľ neponáhľajú s prehláseniami, ani s peniazmi. Zato sprísňujú svoju migračnú politiku. V Taliansku migranti prišli o právo podávať apeláciu pri odmietnutí poskytnutia azylu. Francúzsko znížilo počet krajín, kam je nebezpečné migrantov vracať. V Maďarsku odmietli migrantov úplne dokonca aj pod hrozbami zo strany Bruselu. Je známe, že maďarská vláda postavila plot na hranici so Srbskom. A maďarský poslanec v Európskom parlamente navrhol vyzdobiť tento plot prasačími hlavami. Luxembursko navrhlo vylúčiť Maďarsko z EÚ, aby bolo možné zachovať jednotu.

Ako úplne neočakávané sa ale ukázalo niečo iného: Na čele zoznamu krajín s najtvrdšou migračnou politikou sa ukázalo to štedré Nemecko. Vláda krajiny odmietla poskytnúť azyl takmer polovici zo 700 tisíc ľudí, ktorí o to požiadali. V r. 2016 odoslali Nemci domov rekordný počet migrantov – 80 tisíc ľudí.

Najväčší prílev nelegálnych migrantov do Európy teraz prichádza z Afriky. Presnejšia z územia Líbye, kde do dnešných dní môžeme vidieť nie dvojvládie, ale mnohovládie. To znamená neprítomnosť akejkoľvek vlády. V Tripolise, na západe krajiny, sa nachádza vláda, ktorá bola uznaná OSN ako vláda národnej jednoty. Druhé centrum – zvolený parlament sa nachádza v Tobruku – na východe. Pri tom všetkom značné územia Líbye kontrolujú organizácie islamských radikálov, ktoré sú napojené na ISIL a Al-Kaidu.

Existuje ešte jedna sila – Líbyjská národná armáda poľného maršala Chalify Haftara. Ten nedávno informoval o obsadení Benghází – druhého najväčšieho mesta, centra ropného priemyslu a dôležitého prístavu. Podľa expertov môžu už čoskoro USA a EU uznať poľného maršala za legitímneho vládcu Líbye, nakoľko ten, na rozdiel od ostatných, má reálnu silu. Haftar, ktorý študoval v ZSSR, je na západe považovaný za prorusky naladenú osobnosť. V r. 2016 bol dvakrát na návšteve v Moskve, aby rokoval s ruskou vládou. Na druhej strane, Haftar bol takmer 20 rokov v USA a dokonca, podľa informácií médií, spolupracoval s CIA.

V Bruseli dúfajú, že s príchodom Haftara k moci prestanú z územia Líbye prúdiť do Európy africkí utečenci. Rovnako ako tomu bolo za doby Muammara Kaddáfího. Ku všetkému bol vo svojej dobe Haftar jedným zo spolupracovníkov Kaddáfího…

Chceme sa len spýtať: a čože v Bruseli prv nemysleli na migrantov a o ich možnostiach „prúdiť do Európy“, keď pracovali na zvrhnutí Kaddáfího? Alebo to,

https://cz.sputniknews.com/nazory/201707125617492-Evropa-Kaddafi-spatny/

Pridal Milan Antal

Pozri k tomu článok:  Sýria (i Líbya, Irak) potrebuje silného vodcu

 

 

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 5. Geopolitika, Filozofia dejín, spoločenské koncepcie and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s