Iracionalita západného kapitalizmu vedie k jeho rozpadu

Namiesto expertov politici a médiá

V súvislosti s mediálnym pokrytím sýrskej krízy, vyšetrovaním chemického „útoku“ v sýrskom Idlibe, vyšetrovaním Majdanu na Ukrajine, pádu lietadla MH17 na Ukrajine, a ďalších udalostí si možno všimnúť dlhodobo sa opakujúci scenár: západné krajiny namiesto toho, aby sa sústredili na odborné, nestranné vyšetrenie udalosti, ihneď spustia mediálny a politický pokrik.

Tak to bolo aj v súvislosti s pádom lietadla MH17 nad Ukrajinou. Namiesto toho, aby sa vyšetrovaním havárie lietadla zaoberala Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO), ktorá je na to odborne a kompetenčne vybavená, vyšetrovanie bolo zverené Holandskému bezpečnostnému úradu OVV, čo samo zadáva skôr politický ako odborný tón vyšetrovania. V prípade údajného chemického útoku v sýrskom Idlibe západní politici v momente bez akýchkoľvek dôkazov obvinili sýrsku legálnu vládu, americký prezident vydal rozkaz na útok Tomahawkami na sýrske letisko, hoci nebolo prevedené žiadne vyšetrovanie. Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) nebola pripustená k vyšetrovaniu na mieste udalostí, nahradili ho rôzne nafilmované scénky.

Mediálne vytváranie obrazu sveta

Mohutné je najmä mediálne pokrytie udalostí. Západné elity sa spoliehajú na to, že dokážu mediálne vytvárať obraz udalostí a sveta podľa svojich potrieb. Určite, do veľkej miery sa im to darí. Lenže má to aj svoju odvrátenú stránku. Silnou stránkou kapitalizmu a jeho dejinnou funkciou bolo najmä rozvinutie prírodných a technických vied. Ich aplikácia prinášala  bezprostredný zisk a preto tieto vedy nemajú problémy so svojou podporou ani v post-klasickom kapitalizme. Slabinou kapitalizmu bol nedostatočný rozvoj spoločensko-vednej teórie, táto úloha historicky pripadla socializmu. Na ich rozvoji kapitalizmus ani nemohol mať objektívny záujem, pretože svojimi závermi by smerovali proti existencii a postaveniu kapitalizmu v súčasnej civilizácii, poukazovali by na nutnosť jeho vystriedania novým spoločenským systémom. Vidíme to aj na výsledkoch prírodných, technických a spoločenských vied. Vie niekto vymenovať nejaký významný spoločensko-vedný poznatok, objav za posledné desaťročia?

Iracionalita a bumerangový efekt

Objektívny spoločensko-vedný výskum sa západné elity snažia nahradiť mediálne, propagandisticky vytváraným obrazom sveta. Nie náhodne sa objavili výrazy ako post-pravdivý svet, post-faktický svet. Na jednej strane sa im to síce darí, ale má to zároveň silné spätné negatívne dopady na fungovanie samotnej západnej spoločnosti.

  1. Západnej spoločnosti chýba komplexný, ucelený exaktný pohľad na fungovanie spoločnosti. Bez toho nie je schopná pochopiť ani význam a fungovanie Európskej únie, európskej integrácie, ona si ju do veľkej miery zamieňa s impériom. Výsledkom je pozvoľný rozpad Európskej únie. Podobne nemôže pochopiť ani príčiny, podstatu migrácie, terorizmu a ďalších globálnych krízových stavov, ktoré hrozia deštrukciou Západu a Európskej únie. Západ vytvára najmä mediálne falošný obraz sveta, tento však spätne ovplyvňuje aj jeho schopnosť pochopenia reality, falošný obraz sveta to jednoducho neumožňuje. Ak sa občania v post-socialistických krajinách nestačia čudovať nelogickým, a vysoko nepochopiteľným činom západných politikov, tak jedna z príčin spočíva aj v tomto fakte. Západný človek žije v akejsi iracionálnej falošnej informačnej bubline.
  2. Spoločenský organizmus funguje ako komplex, efektívne fungovanie predpokladá rozvíjanie všetkých jeho stránok. Nedá sa dlhodobo rozvíjať len jedna jeho stránka – technický, technologický a výrobný pokrok a zároveň vytvárať falošný, virtuálny sociálny obraz spoločnosti. Súčasný technologicko-výrobný spôsob, ale aj pozitívne fungovanie spoločenského systému si vyžaduje vzdelaného, kultivovaného, rozhľadeného človeka a vzdelanú, kultivovanú pracovnú silu. Nielen po technickej, ale aj sociálnej, kultúrnej stránke.

Falošný sociálno-informačný svet deformuje aj kvalitu poznávacieho a vzdelávacieho procesu západného človeka a pomaly aj post-socialistického. Prudko klesá kvalita vzdelávacieho procesu. Zo Západu, predovšetkým z USA, prichádzajú informácie o nízkej kvalite jeho pracovnej sily, už nielen v spoločensko-vednej oblasti, ale aj v technickej (Nemecka sa to zatiaľ až tak nedotýka). Inžinierske pozície v USA sú obsadené väčšinou cudzincami, robotníci sú rodení Američania.

Tento problém sa postupne prenáša aj do bezpečnostnej oblasti. Citlivý zbrojný priemysel, atómový, kozmický či elektrotechnický priemysel strácajú schopnosť nachádzať zodpovedajúcu domácu pracovnú silu, zamestnávanie cudzej pracovnej sily z bezpečnostného hľadiska je problematické.

To sa prejavuje aj v niektorých paradoxoch. Napriek obrovskému úsiliu USA zničiť potenciál Ruska, sú USA odkázané na nákup raketových motorov RD-180 pre svoje vojenské družice. Aj pre viaceré ďalšie vesmírne programy. USA dnes vôbec majú problém dopraviť svojich astronautov do vesmíru, čo pred 40 rokmi bolo ťažko predstaviteľné.

Anglický či americký atómový priemysel nemá kvalifikovanú pracovnú silu, oni dnes majú problém stavať atómové elektrárne. Ponúkajúce sa efektívne spojenie amerického Westinghouse s ruským Rosatomom však pre USA z bezpečnostného hľadiska neprichádza do úvahy.

A zrejme sa dočkáme aj ďalších prekvapení.

Tento trend je v úplnom rozpore s potrebou utvárania tzv. poznatkovej, vedomostnej spoločnosti, bez ktorej civilizácia nemôže ďalej napredovať, existujúci trend nutne povedie k zostupnej trajektórii civilizácie.

Tento trend prestal vyhovovať aj niektorým racionálne uvažujúcim západným politikom, pretože vytvára problém orientácie a bezpečnosti v dnešním svete.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel kritizoval 15.8. prezidenta USA Donalda Trumpa za „nepochopiteľnú vojenskú rétoriku a prehovoril o nepredvídateľnosti politiky USA:

„Americký prezident používa nepochopiteľnú vojenskú rétoriku (…). Nebezpečenstvo je v tom, že podobné eskalácie začínajú slovami a končia vojenským zásahom,“ prehlásil Gabriel v rozhovore pre Kolner Stadt-Anzeiger, keď komentoval vyostrené vzťahy medzi USA a KĽDR. Nemecký minister zahraničných vecí tiež prehlásil, že „celý svet je v šoku z toho, ako nepredpovedateľnou sa stala politika USA“.

Prečo sa západný kapitalizmus správa tak iracionálne a samovražedne?

Nie je to žiadna veľká záhada. Príčina spočíva v tom, že post-klasický kapitalizmus, rozvíjajúci sa po Veľkej hospodárskej kríze (neokeynesiánstvo, regulovaný trh, zmiešaná ekonomika, sociálny štát), predstavuje vedľajšiu, slepú líniu vývoja. V logike toho po r. 1928 začal presúvať svoje zdroje z rozvojovej, rastovej stratégie do konzumnej, spotrebnej stratégie (štát blahobytu). Ďalej sa prudko rozvíjal technický, prírodovedný výskum, ale prudko sa obmedzil spoločensko-vedný výskum. Vie niekto doložiť nejaké významné spoločensko-vedné objavy, poznatky za posledné polstoročie? A tak pred západným človekom stoja síce plné regály tovarov, ale žiadne veľké vízie, idey, perspektívy. Jeho život sa obmedzil v podstate len na prítomnosť. Niet minulosti, niet budúcnosti.  Existuje len prítomnosť. Liberálno-demokratický kapitalizmus a tak to má ostať na ďalšie stovky rokov.

Keby skutočne bol Západ, najmä USA hegemónom, vodcom civilizácie, muselo by sa to prejaviť v tom, žeby vysielali do civilizácie pozitívne pokrokové impulzy, veľké vízie, programy. Nič takého sa nedeje. Pre civilizáciu je Západ vzorom veľkého konzumu a blahobytu, ale nie veľkých pokrokových programov, vízií.

Nie je to v dejinách nič nového. Už starovekí filozofi si všimli, že bohatstvo rozkladá spoločnosť. Samozrejme, problém nespočíva v bohatstve, ale v zmene stratégie spoločnosti, kedy sa zdroje prestanú investovať do rozvoja, a idú hlavne na konzum, blahobyt, spotrebu. Spoločnosť začne stagnovať a rozkladať sa.

Je to v dejinách opakujúci sa cyklus, súvisiaci so striedaním spoločenských systémov. Keď systém vyčerpá svoj pokrokový potenciál, funkciu hybnej sily dejinného vývoja, prepne na spotrebnú, konzumnú cestu vývoja, čo je zároveň aj slepou líniou vývoja. Funkciu hybnej sily vývoja musí prevziať nový spoločenský systém.

Samozrejme, nedotýka sa to len kapitalizmu, ale aj socializmu, ktorý po r. 1989 taktiež prešiel do svojej spotrebnej fázy, stačí si všimnúť vývoj čínskeho socializmu, čo vedie k tomu, že ho mnohí označujú za kapitalizmus.

Milan Antal

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 1. Filozofia, sociológia, politológia, 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 3.4. Buržoázna ideológia, propaganda a politické hry, 6. Komunikácia a médiá - kríza a východiská, Filozofia dejín, spoločenské koncepcie and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s