Rozbicyklujme Nitru

Konzumný kapitalizmus priniesol do správania ľudí viacero negatívnych prvkov. Jedným z nich je masové používanie áut, nároky na parkovacie plochy, aj v priestoroch, kam sa vyslovene nehodia a tým vytvárajú problémovú dopravnú situáciu. Mestá sú nahustené masové aglomerácie, s masovými službami a výhodami z toho vyplývajúcimi. Je logické, že tomuto typu aglomerácie zodpovedá ako efektívna najmä hromadná doprava.

Druhým typom dopravy, ktorý sa hodí do miest, samozrejme, za vytvorenia priaznivých podmienok, je cyklodoprava. Kladie menšie nároky na komunikácie, minimálne na parkovanie, nezaťažuje prostredie emisiami, prachom, hlukom, nehodami, inštitucionálnymi nárokmi.Občianska iniciatíva  “Rozbicyklujme Nitru!” vznikla v druhej polovici roka 2016

Občianska iniciatíva “Rozbicyklujme Nitru!” vznikla v druhej polovici roka 2016 na podnet Michaely Hefkovej, s podporou Sokratovho inštitútu. Cieľom iniciatívy je zvýšiť povedomie obyvateľov mesta Nitry nielen o rekreačnej cyklistike, ale aj o tzv. účelovej cyklistike (používanie bicykla ako bežného dopravného prostriedku, napr. na cestu do práce, kina, obchodu a pod.)

Hoci má Nitra priaznivé podmienky pre urbanistickú cyklodopravu, táto má stále skôr rekreačný ako účelový charakter. Ľudia často naložia bicykle na autá a vyvezú sa za mesto, čo dopravnú situáciu v Nitre iba zhoršuje, nie zlepšuje.

Zároveň je potrebné vyriešiť niektoré akútne problémy bicyklovej dopravy v Nitre. Tu treba spomenúť predovšetkým aktivity súvisiace s povolením jazdy cyklistov na pešiu zónu v Nitre, kde iniciatíva dosiahla niektoré čiastočné úspechy. Členovia občianskej iniciatívy „Rozbicyklujme Nitru!“ požadujú sprístupniť pre cyklistov pešiu zónu celodenne a bez obmedzení. V súčasnosti je vjazd na pešiu zónu možný do 10. hod. a po 19. hod.

Dopravný inšpektorát PZ zatiaľ hlavne z dôvodu bezpečnosti návštevníkov pešej zóny nesúhlasí s rozšírením času jej sprístupnenia bicyklami. Nesúhlas s touto iniciatívou vyjadrila aj Únia nevidiacich a slabozrakých.

Vedenie mesta si vie predstaviť v určitom režime sprejazdnenie Radlinského, Kupeckej ulice a Svätoplukovho námestia. V krátkom čase sa  v Nitre vybuduje niekoľko kilometrov cyklistických chodníkov z IROP v hodnote 4 mil. eur. Pribudne aj požičovňa bicyklov ako doplnková služba k cyklotrasám.

Iniciatíva má viac ako 20 členov, aktívnych cyklistov a obyvateľov mesta. Títo sa pravidelne schádzajú a prediskutovávajú svoje ďalšie kroky spravidla vo veľmi inšpirujúcej atmosfére a za účasti zaujímavých hosti. Naposledy bol hosťom iniciatívy národný cyklokoordinátor Peter Kľučka. Iniciatíva “Rozbicyklujme Nitru” úzko spolupracuje s ďalšími občianskymi iniciatívami a združeniami, a cyklopriaznivcami z iných miest, od ktorých sa inšpiruje, ale prichádza aj s vlastnými riešeniami vhodnými pre nitrianske špecifické podmienky. V rámci informačnej kampane iniciatíva zasiela elektronicky svojim podporovateľom a priaznivcom aj pravidelný mesačný newsletter, kde adresáti nájdu všetky úspechy, ktoré sa v danom mesiac podarilo dosiahnuť ako aj informácie o pripravovaných aktivitách. Pre odber newslettera či adresovanie podnetov pre iniciatívu stačí napísať na e-mail: rozbicyklujmenitru@gmail.com Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Čo iniciatíva Rozbicyklujme Nitru! chystá? V najbližších mesiacoch sa pripravuje séria diskusií, jázd a premietaní, ktorých sa zúčastnia zaujímaví hostia z oblasti cyklodopravy, samosprávy a odbornej verejnosti.

Zdroj: Nitralive.sk

Milan Antal

Reklamy
Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s