Blaira rozviedka varovala, invázia do Iraku prinesie do Európy teror

Vo vzťahu k súčasnému teroru vo V. Británii sa nedá prehliadnuť jeden fakt: pred inváziou do Iraku v r. 2003, v ktorej čele stáli USA a V. Británia, bol britský premiér jasne a opakovane varovaný britskou rozviedkou, že to povedie presne k takýmto typom teroristických útokov, aký sme dnes svedkami. Pred verejnosťou ale tieto varovania zatajil a namiesto toho tvrdil, že vojna naopak povedie k zníženiu rizika terorizmu.

Riziko terorizmu podľa tajných služieb

To všetko vieme vďaka Chilcotovej správe, teda 7 rokov trvajúcemu preskúmavaniu vojny v Iraku, ktorého výsledky boli zverejnené v minulom roku. Správa poodhaľuje mnoho vnútorných vládnych dokumentov, ktoré jasne ukazujú na priepastný rozdiel medzi tým, čo bolo Blairovi povedané v súkromí a čo on sám hlásal na verejnosti v počiatkoch vojnového ťaženia. 10. 2. 2003, teda mesiac pred tým, než vojna vypukla, predložila Komisia spravodajských služieb (čo je kľúčová poradná komisia britského predsedu vlády v bezpečnostných otázkach) správu, ktorá niesla názov Medzinárodný terorizmus: vojna s Irakom.

Správa začína nasledovne: „Hrozba zo strany al-Kájdy sa vojenskou akciou proti Iraku len zvýši. Útoky budú smerovať na koaličné terče a ďalšie oblasti západných záujmov na Blízkom východe. Počty útokov proti západným záujmom sa budú pravdepodobne zvyšovať aj na ďalších miestach, predovšetkým na území Spojených štátov a Veľkej Británie, a to tak, aby dosiahli maximálneho účinku. Celosvetová hrozba zo strany ďalších islamistických teroristických skupín a jednotlivcov významne vzrastie.“ A končí v podobnom duchu: „Al-Kájda a pridružené skupiny budú predstavovať ďaleko najväčšiu teroristickú hrozbu západným záujmom a táto hrozba sa vojenským zásahom proti Iraku len zvýši. Ďalšie hrozby zo strany islamistických teroristov budú vplyvom vojny narastať, a to predovšetkým kvôli silnejúcemu odporu proti Spojeným štátom a Západu obecne, ktorý sa bude šíriť moslimským svetom a v moslimských komunitách na Západe.“

Profesor medzinárodných vzťahov Richard Schulz v r. 2004 napísal: „Jeden vysoko postavený dôstojník špeciálnych jednotiek mi jedného dňa povedal, že mnohokrát počúval názor, ktorým charakterizoval teroristické útoky ako malú cenu za to, že sme superveľmoc.“

Rovnaká správa došla k záveru, že Irak Saddáma Husajna „bude usilovať o organizovanie teroristických útokov proti koaličným záujmom“ len v prípade invázie. Navyše sa v nej tvrdí, že „máme informácie z dôveryhodných zdrojov, ktoré tvrdia, že iracká rozviedka (DGI) má len veľmi obmedzený dosah alebo schopnosť organizácie teroristických akcií mimo územia Iraku“. Čo sa týka terorizmu používajúceho zbrane hromadného ničenia, komisia súdi, že v prípade Iraku je „krajne nepravdepodobné, že by podnikol alebo sponzoroval takéto útoky“, a že hrozba zo strany Iraku, pokiaľ nebude podniknutá invázia, je zanedbateľná. Žiadna „skutočná evidencia tajných šírení technológií spojených so zbraňami hromadného ničenia neexistuje“.

Zbožné priania teroristov

Blairove argumenty pre vedenie vojny, ktoré jasne vyjadril vo svojich pripomienkach v dolnej snemovni britského parlamentu 18. 3. 2003, sú teda postavené na hlavu. Tvrdil, že možnosť držania zbraní hromadného ničenia teroristickými skupinami zásobovanými Irakom bola „skutočným nebezpečenstvom pre Britániu a jej národnú bezpečnosť“. A „skutočným problémom“, tvrdil Blair, „je to, že sú medzi nami ľudia, ktorí pochybujú o tom, že Irak predstavuje hrozbu, spochybňujú prepojenie zbraní hromadného ničenia s terorizmom a spochybňujú tak naše základné tvrdenia, že kombinácia týchto hrozieb tvorí spolu základný útok na náš spôsob života.“ Blair už ovšak nepovedal, že medzi týchto pochybovačov patria aj jeho vlastné informačné služby.

Tam Dalyell, vtedajší poslanec za Labour Party zo Škótska, položil Blairovi kľúčovú otázku: „Čo by si mohol arabský terorista priať viac pre regrutovanie mladých ľudí v arabskom a islamskom svete než to, aby na Bagdad dopadlo šesť stoviek riadených striel?“ Blair samozrejme v odpovedi neprezradil výslovné varovanie bezpečnostnej komisie, ktorá tvrdila, že presne toto sa stane. Namiesto toho Dalyellovi tvrdil, že „pokiaľ nepodnikneme útok proti al-Kájde, tak sa bude neustále rozširovať. To je dôvod, prečo musíme konať“. Teroristické organizácie podľa neho nebudú motivované inváziou do Iraku – ako mu tvrdila komisia, pretože ich skutočnou motiváciou je ich „nenávisť voči našej slobode, demokracii a tolerancii, ktoré tvoria hlavné rysy nášho spôsobu života“.

Predpokladaná odveta

Súčasná predsedníčka vlády Theresa Mayová, vtedy popredná konzervatívna poslankyňa, volila v prospech vojenskej intervencie. Súčasný predseda labouristov, Jeremy Corbyn, volil proti. Po invázii sa začalo diať presne to, čo predvídala bezpečnostná komisia. Celkom 52 ľudí zomrelo v júli 2005, keď štyria samovražední útočníci – z toho traja z nich sa narodili v Londýne – zaútočili na stanice metra a autobus v Londýne. Jeden z atentátnikov mal u seba nahrávku, v ktorej prehlásil, že jeho čin je odplatou západným vládam za to, aké „zverstvá neustále páchajú na mojich ľuďoch po celom svete“. Na ďalšej nahrávke zaznelo: „to, čo ste práve videli, je len začiatok série útokov, ktoré sa budú opakovať a budú stále silnieť do tej doby, pokiaľ nestiahnete svoje vojská z Afganistanu a Iraku.“

Pred dvoma mesiacmi jeden britský moslimský konvertita nabehol do štyroch ľudí na Westminsterskom moste, následne vystúpil a ubodal policajta k smrti. Niekoľko minút pred svojim činom zavesil na sociálne siete, že svoju akciu chápe ako pomstu za vojny na Blízkom východe. Teraz tu máme masaker v Machestri (a najnovšie v Londýne – M. A.). Islamský štát prehlásil, že útok bol prevedený za účelom „terorizovania polyteistov a ako odpoveď na nezákonné konanie proti domovom moslimov“.

Počas svojej výpovede pred Chilcotovou komisiou potvrdila barónka Eliza Manningham-Buller (ktorá bola počas invázie do Iraku šéfkou MI5), že „naša účasť vo vojne v Iraku radikalizovala ľudí (…), ktorí vnímali naše zapojenie do vojen v Iraku a Afganistane ako útok na islam. Stále viac ľudí, ktorí sa narodili v Británii, (…), je priťahovaných ideológiou Usámu bin Ládina a chápu intervenciu Západu do Iraku a Afganistanu ako hrozbu pre ich bratov vo viere a pre moslimský svet ako taký“. Mannihgham-Buller povedala, že pokiaľ by britské špičky mali možnosť prečítať si správu bezpečnostnej komisie, neboli by na pochybách, že presne toto sa začne diať. Blair si bol tejto správy úplne vedomý, ako napokon uviedol Chilcotovej komisii, ale napriek tomu sa rozhodol pre vojnu, Podľa jeho mienky by boli britskí občania vystavení väčšiemu bezpečnostnému riziku, pokiaľ by k vojne nedošlo, nakoľko by tak boli Saddámovi ponechané voľné ruky k šíreniu zbraní hromadného ničenia medzi teroristami. Manningham-Buller sa o takomto scenári vyjadrila pred Chilcotovou komisiou odmietavo: „ Je to len hypotéza. Nič takého mňa ani mojich kolegov nezaujímalo v krátkodobom ani dlhodobom ohľade.“

Zdroj: John Schvarz, British intelligence warned Tony Blair of Manchester-like terrorism if the West invaded Iraq, publikovaného na webu The Intercept.

Záverom: Otázka stojí, či išlo len o neznalostné konanie britského premiéra, alebo skôr účelové, na pokyn síl, stojacich v pozadí. Skôr je zrejmé, že dôležité politické, ekonomické, sociálne, bezpečnostné opatrenia už neprijímajú volení politici, ale moc v pozadí, predstavitelia veľkého kapitálu.

Milan Antal

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 3.3. Problémy s demokraciou a ľudskými právami v kap., 3.4. Buržoázna ideológia, propaganda a politické hry, 5. Geopolitika and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s