Monografia Lukáša Perného: Kultúrna revolúcia Laca Novomeského

Spoločnosť Ladislava Novomeského v Bratislave vydala v týchto dňoch knihu Lukáša Perného Kultúrna revolúcia Laca Novomeského. Ladislav Novomeský o kultúre, umení a politike.

Predný obal

Monografia s názvom Kultúrna revolúcia Laca Novomeského s podtitulom Ladislav Novomeský o kultúre, umení a politike skúma dielo slovenského básnika, politika, novinára, kritika, komunistického intelektuála, spoluzakladateľa skupiny DAV a povereníka pre školstvo a osvetu (1945-1950) Ladislava Novomeského. Cieľom práce bolo ucelene opísať Novomeského koncept spoločenského rozmeru kultúry, vzdelávania, vedy, náboženstva a umenia v socializme a zachytiť, ako sa vyvíjali a formovali jeho postoje ku kultúre. A to z rôznych hľadísk – filozofického, politického i estetického. Iným delením je hľadanie súvislostí v štyroch dimenziách – internacionálnom, slovanskom, československom a národnom – slovenskom. Integrálnym doplnkom je prehľad jeho postojov a interpretácie historických a súdobých osobností svetovej i domácej kultúry. V textoch sa premieta aj historický kontext Novomeského pôsobenia od 20. do 70. rokov 20. storočia a celá kapitola venovaná praktickému pôsobeniu v úlohe povereníka (1945-1950).

Väčšina výtlačkov knihy bola v tlačenej podobe odoslaná do slovenských regionálnych knižníc, vedeckých ústavov a osobnostiam slovenskej politiky, kultúry a filozofie, zostalo iba zopár výtlačkov a preto je už teraz voľne šíriteľná na internete pod licenciou Creative Commons.

Predpokladaný termín slávnostného uvedenia knihy bude upresnený počas apríla a bude sa konať v priestoroch ASA v Bratislave.

Kniha je voľne dostupná tu:

https://books.google.sk/books/about/Kult%C3%BArna_revol%C3%BAcia_Laca_Novomesk%C3%A9ho.html?id=BNMmDgAAQBAJ&redir_esc=y

 

Milan Antal

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, 4.3. Galéria socialistických osobností, 7. Kultúra a umenie and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s