Kapitalistická výroba chudákov v US-grafoch

Václav Umlauf

Samozrejme, že sa máme v neoliberálnom kapitalizme stále lepšie. Preto treba pripomenúť mediálnym korporátkam dosť citovanú štúdiu z Harvardu, ktorá vznikla inšpiráciou Pikettyho práce Kapitál XXI. storočia. Recenziu tejto knihy sme robili dávno pred jej českým prekladom (Piketty aneb Zhroucení zakládajícího mýtu kapitalismu). Ako je známe, zrútiť sa má Putinovo Rusko, pretože CIA publikovala zaručenú správu o tom, že Putin spôsobil vyhynutie dinosaurov a neskôr asistoval pri vražde Cézara v Ríme.

Preto sa pozrime na publikovanú štúdiu z Harvardu pod názvom The Fading American Dream: Trends in Absolute Income Mobility Since 1940. Ale pre nás sú omnoho dôležitejšie vysvetľujúce grafy, ktoré si môžete stiahnuť kliknutím tu.  Citovaná skupina vedcov skúmala od r. 1940 až do dnes jav nazývaný absolute income mobility. Je to jednoduchá vec, generáciu za generáciou zisťujeme, koľko percent detí z nasledujúcej generácie zarába viac, ako ich rodičia. Pretože v kapitalizme sa máme všetci lepšie a jedno promile dokonca aj najlepšie, tak sa treba na tie čísla podívať.

Chudoba cti tratí.

Kľúčový nález štúdie je jasný. Celkom 90 % detí z generácie narodenej r. 1940 sa malo finančne lepšie ako ich rodičia. U generácie z r. 1980, t. z. u dnešných tridsiatnikov, je toto číslo len 50 %. Inak povedané: len polovica detí dnešnej generácie tridsiatnikov sa má finančné lepšie ako ich rodičia. A teraz sa podívajme na štatistiky. Prvá je dosť dôležitá, pretože ukazuje podľa Pikettyho percentilové rozdelenie spoločnosti podľa príjmov. Nahore je jedno percento, dole socky, jednoducho povedané. To medzi, to je, prosím, stredná trieda.

Raj 1

Ako sami vidíte, jedno percento veľmi vydarene predáva bohatstvo svojim deťom. Kapitalistický boh je kalvinista a Američan, takže bohatým žehná a stará sa, aby mali stále viac, a platí to aj pre ich deti. Zaujímavá je krivka u strednej triedy. Prepady grafu jasne ukazujú, že čím viac sa blížime k neoliberálnemu kapitalistickému raju na zemi 90. rokov, tým viac sa stredná trieda prepadá do chudoby. Podľa percentilu (t.z. po 10 percentách v rade) príjmov vidíte, že dramaticky rastie počet rodín, ktoré nemajú svojim deťom čo predať. Inak povedané, deti v pokračujúcom neoliberálnom kapitalizme nie sú bohatšie ako rodičia. Prepad posledného grafu je zbytočné komentovať, to je súčasný neoliberálny kapitalistický raj na zemi. Ako pre koho. Štúdia jasne hovorí, že prepad dnešných tridsiatnikov je daný zásadne nerovnomernou distribúciou bohatstva. O tom sme už publikovali niekoľko dôležitých odkazov, viď dolu odkazy.

Raj 2

Ďalší graf ukazuje, ako sa na tom majú deti z početnejších rodín podľa priemerného ročného príjmu na dieťa. Ako vidíte, chudoba je viac menej dedičná už od r. 1940. Skrátka, šance detí z chudobných rodín dostať sa nad úroveň rodičov dramaticky poklesli u generácie narodenej z početných nízkopríjmových rodín už okolo r. 1960. Čiže dnes je im okolo 65 rokov a idú pomaly do dôchodku. Takže boli chudobní a ich deti zostanú taktiež hodne nebohaté, viď poslednú časť grafu. Posledný graf ukazuje celkový prepad do chudoby v absolútnych počtoch podľa jednotlivých generácií až do dnes.

Raj 3

Skrátka, máme sa stále lepšie a pokiaľ budú USA náš vzor, potom máme veľkú a zásadnú šancu kopírovať tento voľný pád do chudoby. Túto šancu by sme nemali premárniť. O to sa postará kúpená politická reprezentácia v čele s miestnymi oligarchami. A predajné korporátne médiá im v tom radi pomôžu.

A teraz sa podívajme na to, prečo tomu tak je. Nasledujúce články ukazujú a komentujú ako distribúciu bohatstva, tak daňové zaťaženie rôznych vrstiev obyvateľov podľa spracovaných Pikettyho údajov pre USA. Vďaka neoliberálnemu kapitalizmu sa táto sociálna nespravodlivosť stala planetárnou normou

Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce?
Korporátní fašismus překresluje mapu USA
Báječná léta jednoho procenta
Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti

Prevzaté z E-republika.cz

Pridal: Milan Antal

This entry was posted in 1. Filozofia, sociológia, politológia, 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 3.3. Problémy s demokraciou a ľudskými právami v kap., 4.2. Klasický socializmus and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s