Odišiel symbol socializmu

25. novembra 2016 zomrel Fidel Castro Ruz, symbol socialistickej epochy, jej veľkosti, jej drám a úsilí, jej rozporov.

Presne pred 60 rokmi, 25. novembra 1956, vyplával Fidel Castro so svojimi mužmi na neveľkej jachte Granma z mexického Tuxpanu. Po siedmich dňoch od vyplávania, 2. decembra 1956, sa tajne vylodili na Kube v oblasti Los Cayuelos (pláž Las Coloradas), blízko mesta Manzanilla. Následne sa začali presúvať do hôr Sierra Maestra, no už 3 dni po vylodení boli odhalení a napadnutí Batistovým vojskom na mieste známom ako Alegría de Pío. Útok mal fatálne následky a prežilo ho len 12 z pôvodných 82 členov Castrovho výsadku. Pomerne rýchlo však nadviazali styky s miestnymi roľníkmi, ktorý im začali pomáhať a pridávať sa k nim.

Jedným z prejavov socialistickej epochy sa stalo rýchle naberanie takmer zničenej povstaleckej skupiny na sile. Okrem miestnych roľníkov sa k nim začali pridávať aj oddiely pôvodných členov a spolupracovníkov Hnutia 26. júla z veľkých kubánskych miest, hlavne z blízkeho Santiaga. V lete 1958 sa Batista rozhodol uskutočniť proti Castrovým povstalcom poslednú veľkú ofenzívu, ktorá sa stala známa ako Operácia Verano. Do hôr Sierra Maestri poslal proti asi 300 Castrovým mužom viac ako 12 000 vojakov Povstalci napriek prevahe Batistových vojsk zaznamenali ofenzívu odrazili a zaznamenali mnoho víťazstiev.

Rýchle narastanie sily a víťazstiev povstalcov viedlo Batistu k tomu, že 1. 1. 1959 utiekol do Dominikánskej republiky. 2. 1. 1959 vstúpili Castrove oddiely bez bojov do Santiaga. Toho istého dňa Che Guevara a Cienfugos vstúpili do Havany, ktorá už v tom čase bola v rukách miestnych predstaviteľov Hnutia 26. júla. Spoločne počkali na Castra, ktorý absolvoval zo Santiaga triumfálny víťazný pochod cez celú Kubu a do Havany dorazil 8. 1. 1959.

V socialistickej epoche sa zákonite zmenila kubánska národná revolúcia na socialistickú revolúciu, viedla k tomu vnútorná logika vývoja revolúcie, najmä poľnohospodárska reforma, ale aj vonkajší tlak imperialistických síl v čele s USA. Malinká Kuba sa mohla brániť imperiálnemu nátlaku len ako socialistická krajina.

Pokrokový svet Fidela Castra miloval, vážil si ho, počúval ho. Za jeho prínos k boju za dôstojnosť pracujúceho človeka, rozvoj masovej vzdelanosti, vyspelé kubánske zdravotníctvo, pomoc iným krajinám. Imperializmus ho pre jeho prínos a svetové uznanie nenávidel.

Fidel Castro, ako aj celá plejáda ďalších osobností jeho doby – Che Guevara, Josip Broz Tito, Ho Či Min, Mao Ce-Tung, J. V. Stalin, N. S. Chruščov, G. Dimitrov, Klement Gottwald, Gustáv Husák, Peter Jilemnický, Ladislav Novomeský, Alexander Dubček, Miroslav Válek, Vladimír Mináč, atď. – sa stala vyjadrením, zosobnením socialistickej epochy, jej prínosov, hodnôt, ale aj jej drám a rozporov. Boli to výrazné osobnosti, s výrazným vlastným postojom, názorom, s vedomím sily ideí socialistického hnutia. Fidel Castro zostane pre dejiny kultovou postavou 20. storočia, kultovou postavou socialistickej epochy.

Epocha vyzdvihuje určitý typ osobnosti do popredia, dáva jej priestor pre realizáciu jej vlastností, jej ideí, jej programu. Preto každá epocha má svoje veľké osobnosti. Mal ich aj klasický kapitalizmus v dobe svojej pokrokovej dejinnej funkcie. Dnes ho na zostupnej dejinnej línii reprezentujú už len nevýrazné osobnosti, bez vlastného názoru, postoja, vyjadrujúc už jeho reakčnosť.

Na archívnej snímke z októbra 1967 Castro reční na zhromaždení v meste Bayamo na Kube.

V októbri 1967 Fidel Castro rečnil na zhromaždení v meste Bayamo na Kube.
Autor: SITA/AP

 

Milan Antal

This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, 4.3. Galéria socialistických osobností, 8. Historické udalosti, výročia and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s