Privatizácia štátnych podnikov predražila energie

Pravicová ideológia tvrdí, že súkromné hospodárenie je efektívnejšie ako štátne. Pri malých firmách sa to dá predpokladať, tieto firmy pre štát či región majú menší význam, preto je lepšie, ak sú súkromné.  Do nákladov veľkých firiem strategického významu treba však zarátať aj značné sociálne, ekologické dopady.  Všeobecne súkromné firmy dosahujú svoju vyššiu ziskovosť tiež prenášaním nákladov infraštruktúru, na vzdelanie svojich pracovníkov, sociálne a ekologické dopady na štát, celú spoločnosť (známe heslo Zisky súkromné, náklady verejné).  A čo sa dá vysledovať, súkromné firmy, hlavne monopoly používajú pomerne sedliacky postup na dosiahnutie ziskovosti – jednoducho zdvihnú ceny. Po privatizácii Slovenského plynárenského podniku došlo k niekoľkým vlnám zdražovania ceny plynu pre domácnosti a podniky, ceny plynu sa zdvihli niekoľkonásobne. Takto sa ľahko dosahuje ziskovosť súkromných firiem. Malo to však značné sociálne a ekologické dopady, ktoré SPP preniesol na štát. Ceny energií sa stali nedostupné pre určitú časť obyvateľstva, ktoré preto upustilo od ekologického kúrenia plynom a vrátilo sa k spaľovaniu dreva, uhlia a rôzneho odpadu. Čisté ovzdušie našich dedín a miest za čias štátneho SPP sa zmenilo znovu na smogové údolia. Navyše, vysoké ceny energií dostali pod značný sociálny tlak mnohé rodiny, ktorým musel vypomáhať štát.

Ako zistil regulačný úrad, sprivatizované podniky, ktoré distribuujú energie, odberateľom roky účtovali umelo nafúknuté ceny. Ide o tri spoločnosti, ktoré na západe, strede a východe Slovensku rozvádzajú v sieťach elektrinu, a jednu spoločnosť spravujúcu distribučné plynovody. Sprivatizované boli za Dzurindovej vlády v rokoch 2001 a 2002.

Čítajte ďalej na:

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/404657-privatizeri-predrazili-energie/

This entry was posted in 2. Ekonomika a financie, 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s