Kapitalizmus ako materialistické spoločenské zriadenie

Norbert von Amehr, vonamehr.blog.pravda.sk

Herbert Marcuse vo svojej knižke One Dimensional Man píše, že kapitalizmus zožerie všetky alternatívy ako súčasť svojej zdravej výživy.
Spomenul som si na tento výrok po prečítaní posledného blogu Politológa.
Za socializmu som vonkoncom nebol zástancom tohto režimu, avšak dnes sa môj pohľad na marxizmus trocha zmenil.
Trocha dosť.
V jednom bode Politológ píše, že na Bohosloveckej fakulte za socializmu študovalo v priemere 250 – 300 bohoslovcov, dnes je to s biedou 15 – 20 bohoslovcov.
Marxizmus bol a je pritom označovaný za materialistické účenie.
Niečo tu nehrá.
Komunizmus nie je inherentne zlý systém, to ho iba propaganda takto oznámkovala. Tento výrok som nedávno počul z úst zahraničného novinára v televízii RT. Jasné, poviete si, že ruská televízia je čistá propaganda a pravda sa dá počuť a vidieť len na CNN. Prečo potom David Sylvian vraví, že keď si po dlhom čase zapol CNN, zistil, že plakať sa dá aj zo zúrivosti?
Prax potvrdzuje, že aspoň v jednom bode bol predchádzajúci režim viac naklonený duchovnu ako kapitalizmus, ktorý je oveľa viac materialisticky orientovaný ako iné režimy.
Ak vám niekto bude tvrdiť, že kapitalizmus nie je systém, neverte. Je to systém založený na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov a prostitúcii toho, čo je na človeku najvzácnejšie – jeho talentu. Niekedy mi to znelo ako ošúchaná fráza, dnes je to realita.
Cirkev paradoxne bojovala proti komunizmu, ktorý teda možno ani nie je satanský systém, je to systém ako každý iný.
Dovolím si tvrdiť, že Luciferovi sa v kapitalizme pracuje omnoho ľahšie a svoje tvrdenie snáď ani nemusím dokazovať. Stačí sa pozrieť na medziľudské vzťahy,  všadeprítomnú honbu za peniazmi a z toho vyplývajúci večný stres. Vystresovaní ľudia sa totiž ľahšie ovládajú, lebo v konečnom dôsledku nejde ani tak o peniaze, ktoré sú len papier a ingust /Tracy Chapman/ a o chvíľu budú už len napäťové úrovne v polovodičoch v počítači. Ide o moc.
V ústave sa však píše, že všetka moc pochádza z ľudu. Tak ju prosím ľudia začnime uplatňovať na každom kroku, lebo vonku zúri kapitalizmus /voľne podľa Milana Lasicu/.

 

This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, 4.7. Marxizmus, socialistická ideológia and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s