Sputnik 1 a ruský monopol na dopravu kozmonautov

4. 10. 1957 ZSSR vypustil prvú umelú družicu Zeme Sputnik 1. Bol to začiatok ambiciózneho sovietskeho (socialistického) vesmírneho programu, z ktorého úspešne čerpá aj dnešné Rusko. Socializmus staval na pokroku a ten bol spojený aj s pohľadom do budúcnosti, čo bolo spojené aj s osvojovaním si kozmu.

Nasledoval let prvého kozmonauta Jurija Gagarina 12. 4. 1961, alebo zriadenie prvej trvalo obývanej vesmírnej stanice Mir v r. 1986. Rozsiahly a úspešný bol a je aj program Kozmos. K 15. 9. 1989 bol vypustený Kozmos s poradovým číslom 2044, dnes je to do 3000 štartov.

Americký kapitalizmus sa pokúsil kontrovať úspechu socialistického vesmírneho programu propagačným letom na Mesiac. Nemienim tu rozoberať problém reálnosti tohto letu, okolo ktorého sa vedú diskusie pre a proti. Zrejme Američania na Mesiaci boli, to ale nie je podstatné. Podstatné je to, že 45 rokov po tomto pokuse nie sú schopní takýto let zopakovať, nieto ešte urobiť z toho rutinnú záležitosť. Pritom vo vede platí, že pokus je platný, pokiaľ je opakovateľný.

Problém vyplýva z toho, že kapitalizmus je dnes vedľajšou, slepou vývojovou líniou, nevysiela rozvojové, pokrokové impulzy, svoje zdroje zameriava na spotrebu, konzum, nie pokrok. Šoubiznis, herci, športovci, modelky, čítačky správ v televízii, finanční špekulanti ako neproduktívne profesie zarábajú mnohonásobne viac ako produktívne profesie vedcov, výskumníkov, inžinierov, učiteľov. Namiesto skutočného pokroku sa propagačne, mediálne vyrába fiktívny pokrok a fiktívny svet. Takto zamerané myslenie spoločnosti nútilo zrealizovať aspoň jeden – dva propagačné výlety na Mesiac, ich produktívny, trvalý význam bol však takmer nulový. Namiesto toho socializmus zo svojej podstaty ako nový, pokrokový spoločenský systém, zameraný na budúcnosť, sa zameriaval na realizáciu dlhodobých cieľov, preto išiel metódou postupných krokov, budovania rozvinutého zázemia vesmírneho programu, čo sa prejavilo hlavne vo výsledkoch stanice MIR, a prináša to ovocie ešte aj dnes.

Každá historická epocha je spojená s určitým výrobno-technologickým spôsobom. Socialistická epocha bola spojená aj s rozvojom kozmických a atómových technológií a preto s návratom časti sveta ku kapitalizmu sa objavila aj kríza, stagnácia a ústup vesmírneho a atómového programu. Dnes schopnosť dopravovať kozmonautov (a taikonautov) do vesmíru zostala prakticky dvom (post-socialistickým krajinám), Rusku a Číne.

Z informácií uverejnených v Ars Technica, odvolávajúc sa na úradníkov v NASA, vyplynulo, že v oddelení americkej vesmírnej agentúry NASA, ktoré zodpovedá za program ISS, sa začali diskusie o zakúpení miest v ruských kozmických lodiach aj na rok 2019 napriek nespokojnosti zo strany Kongresu USA. Pre USA je totiž veľmi nepríjemné a trápne, v situácii, kedy sa všemožne snažia očierniť a rozbiť Rusko, sankcionovať jeho produkciu, objednávať si u neho dopravu astronautov do vesmíru, alebo raketové motory RD -180, bez ktorých by americký vesmírny program fungoval s veľkými problémami. NASA dnes ešte stále dúfa, že americké spoločnosti Boeing alebo SpaceX dokážu postaviť pilotovaný kozmický raketoplán do r. 2018. Boeing, ktorý získal kontrakt v hodnote 4,2 miliardy dolárov na vývoj pilotovanej kozmickej lode, ale už oznámil, že projekt Starlineru má problémy s dodržaním termínom a kvôli neúspechu s raketou Falcon9 spoločnosti SpaceX, ktorá získala kontrakt v hodnote 2,6 miliardy dolárov, dôjde rovnako nevyhnutne k odkladu termínu  uvedenia kozmickej lode Dragon do prevádzky. Pritom Boeing v r. 2010 vyhlasoval, že dopraví astronautov do vesmíru už v r. 2015.

Diskutuje sa o tom, že ďalšie odklady neumožnia odmietnuť pomoc Ruska v r. 2019. Kontrakt NASA s ruskou stranou na dopravu amerických astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) vyprší koncom r. 2018. Rusko má dnes fakticky monopol na dopravu kozmonautov na ISS, okrem neho dokáže dnes do vesmíru dopravovať kozmonautov/taikonautov len socialistická Čína, ktorá najmä pre odpor USA nebola prizvaná k programu ISS. Jedno miesto vyjde NASA na 81,9 milióna dolárov. Na r. 2018 zaplatila NASA dopravu šiestich astronautov na ISS.

Podobne stojí problém aj s raketovými motormi, ktoré si USA objednáva v Rusku. 23. 12. 2015 americká korporácia ULA United Launch Alliance si v ruskej spoločnosti Energomaš objednala ďalších 20 motorov RD-180, ktoré poháňajú výkladnú skriňu americkej kozmonautiky, raketu Atlas V. Tieto motory pomáhajú vynášať tiež americké vojenské satelity.

Milan Antal

 

Galéria | This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, 5. Geopolitika, 8. Historické udalosti, výročia and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s