Čína nás posunula ku kvantovej komunikácii

15. augusta Čína vyslala do vesmíru za pomoci rakety Dlhý pochod 2D z kozmodrómu Ťiou-čchüan v púšti Gobi družicu QSS, ktorý by mala položiť základné stavebné kamene nového typu komunikačných technológií budúcnosti.

QSS je skratkou Quantum Science Satelitte a názov jasne napovedá, na čo presne má družica slúžiť. Ide o prvú kozmickú techniku, ktorá overí tzv. kvantovú komunikáciu medzi družicou a Zemou. QSS toho dosiahne pomocou kvantovo previazaného páru fotónov.

Odborníci od misie, ktorá má trvať dva roky, očakávajú, že družica pomôže urobiť nutný prvý krok na poli skúšania princípov kvantovej teleportácie a sledovania kvantového previazania na veľkú vzdialenosť.

Oblasť kvantovej informatiky je dnes prudko sa rozvíjajúcim odvetvím, ktoré sľubuje mnoho zaujímavých smerov včítane vysokorýchlostných kvantových počítačov, alebo superzabezpečenej kvantovej komunikácie. Kvantová komunikácia medzi dvoma stanicami je oveľa bezpečnejšia, ako tradičné formy spojenia. O čo vlastne ide? Teória kvantovej mechaniky predpokladá, že vlastnosti previazaných fotónov zostávajú previazané na ľubovoľnú vzdialenosť. Preto, pokiaľ by sa na spojenie napojila ďalšia strana, došlo by ku kolapsu previazanosti. Obidve strany musia vlastniť šifrovací kľúč, ktorý kóduje polarizáciu previazaných fotónov.

Zatiaľ boli pri snahách o skúmanie kvantovej komunikácie možné testy len na malú vzdialenosť. Optické vlákna aj zemská atmosféra totiž ovplyvňujú fotóny a ich vlastnosti. Na obežnej dráhe ale panuje vákuum a cesta optického signálu je tak oveľa jednoduchšia. Úlohou družice je tak overiť komunikáciu vo väčšom meradle. Základným vybavením družice QSS je kryštál, ktorý generuje páry previazaných fotónov. Vysoko presný optický komunikačný systém zodpovedá za doručovanie zviazaných párov do optických pozemných staníc vo Viedni a Pekingu.

V dobe, kedy v civilizácii pretrváva silná pozícia imperiálneho kapitalizmu, je to od Číny logický krok, rozvíjať tieto technológie budúcnosti najmä z hľadiska potrieb bezpečnosti, proti odpočúvaniu. Dá sa však očakávať, že zastaraný kapitalizmus stratí v najbližšej budúcnosti v civilizácii svoje pozície a bude možné civilizáciu otvoriť oveľa dynamickejšiemu technologickému, ekonomickému, sociálnemu, kultúrnemu i poznatkovému rozvoju. A mnohé už prežité praktiky imperiálneho kapitalizmu, ako sledovanie, odpočúvanie a ničenie konkurencie, stratia svoj zmysel, kooperácia je pre systémy efektívnejšia ako nepriateľstvo, vidieť to z neustáleho spájania sa systémov do ešte väčších systémov v rámci novej deľby práce.  A už dnes je potrebné myslieť na to, ako v novom prostredí využiť aj kvantovú komunikáciu.

Milan Antal

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 4.4. Post-klasický socializmus, koncepcie socializmu., 5. Geopolitika, 6. Komunikácia a médiá - kríza a východiská, 9. Civilizačná revolúcia - predstavy, koncepcie and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s