Aké boli plány USA s Krymom

Na pokrik Západu kvôli Krymu sa treba pozrieť vo svetle neustálych pokusov Západu, najmä USA o premenu celého sveta na svoje impérium, premeniť aj Rusko na svoju kolóniu, ako zdroj lacných surovín a lacnej pracovnej sily. Celý majdanovský pokrik o demokracii, odstránení oligarchického režimu, reči o eurointegrácii, sľuby vstupu do EÚ, boli spojené predovšetkým s Krymom. Keď padla možnosť Krymu ako západnej koristi, väčšina rečí a sľubov sa nenaplnila. Ukrajinskí oligarchovia posilnili svoju moc, korupcia sa zväčšila, ekonomika upadla, životná úroveň klesla, možnosť vstupu do EÚ sa vzdialila.

Američania plánovali usadiť sa na polostrove s konkrétnym cieľom: rozmiestniť tu svoj systém protiraketovej obrany a zároveň protivzdušné komplexy Patriot, aby mohli kontrolovať nielen vzdušný priestor juhu Ruska, ale v prípade naplnenia odvekých plánov  na americký útok na Rusko a odvetnej ruskej odpovede mohli blokovať vypúšťanie ruských balistických rakiet na veľkom území. Viceprezident J. Biden to povedal priamo: „Región mohol slúžiť ako výborná základňa pre NATO a priamo vojská USA.“

Lenže tohto nebezpečenstva pre ruskú bezpečnosť si bolo vedomé aj ruské vedenie. Vladimír Putin v tomto ohľade prehlásil: „Vstup Ukrajiny do NATO by znamenal nebezpečenstvo pre celý ruský juh, pokiaľ by si boli Krymčania nevybrali. Pochopte, nie sme proti NATO, ale nechceme, aby vojenská aliancia hospodárila okolo nášho plotu. Nie sú to špatní chlapci, ale je lepšie, ak budú prichádzať na návštevu do Simferopoľa oni nám, než my k nim.“

Z územia polostrova možno kontrolovať teritóriá všetkých krajín okolo Čierneho mora, najmä ruský juh, nepokojný Kavkaz, možno kontrolovať námornú dopravu po Čiernom mori a do Stredozemného mora. Nie náhodne preto Rusko už 300 rokov malo na Kryme svoje vojenské základne. Pokiaľ by pred dvomi rokmi nerozhodlo na Kryme referendum, viali by dnes na Kryme americké zástavy a Američania by vojensky ohrozovali a vydierali všetky krajiny okolo Čierneho mora a situácia by ľahko mohla dospieť k tretej svetovej vojne.

Američania ešte pred Majdanom na Kryme začali pripravovať infraštruktúru pre svoje letectvo. Začalo sa s rekonštrukciou jednej zo sevastopoľských škôl. Mala z nej byť námorná základňa USA. Na Krym sa chystali veľmi dôkladne. Rok pred majdanom zostavili rozpočet na rekonštrukciou mnohých budov v Sevastopole a Simferopole. 5. 9. 2013 bolo na oficiálnej stránke amerického námorníctva vypísané výberové konanie na prestavbu školy č. 5 v Sevastopoli. Mala byť súčasťou obytného komplexu novo zriadenej americkej základne. Mali tam byť štábne a výzvedné útvary. Ukrajinské letiská a posádky považovali za svoje a pripravovali sa na ich prebudovanie podľa štandardov NATO. V súlade s podmienkami tendra mal dodávateľ rekonštruovať strechu nad centrálnym krídlom školy, previesť opravy a zmeny na niektorých izbách, vymeniť okná, opraviť fasádu a šatne. Rekonštrukcia mala prebiehať pod inžinierskym dohľadom námorníctva USA. Zadávateľom bol úrad námorníctva Naval Facilities Engineering Command (NAVFAC). Okrem toho malo americké námorníctvo renovovať i štátnu detskú nemocnicu v Simferopoli. Prihlásiť sa do tendra dalo do konca októbra 2013. Vypísanie tendra v predstihu bolo nutné vzhľadom na zložitosti a byrokratizmus amerického výberového konania.

Americkí vojaci sa mali v apríli 2014 začať na Kryme zariaďovať. Domnievali sa, že je všetko vyriešené. Situáciu však zamotalo referendum 16. marca a 18. marca 2014 sa Krym navrátil do zostavy Ruska. Zaoceánskych hostí už nechceli. Američania priznali, že ich Rusi previezli. Z bezmocnosti sa aspoň pomstili sankciami.

V r. 2017 mala končiť dohoda Ruska s Ukrajinou vo veci prenájmu Sevastopoľa pre vojenskú námornú základňu. Zrejme Američania rátali, že po tomto roku budú na Kryme hospodáriť oni. Z Krymu by ľahko vojensky ovládali priestor do Voroneže a Moskvy a v prípade potreby aj do Turecka.

Je pravdepodobné, že Američania by tam umiestnili medzikontinentálne balistické rakety Minuteman III., čo by hrozilo v prípade nedorozumenia jadrovou vojnou. Na letište bombardéry, stíhačky a bombardéry. Mohla tu byť uložená európska nestrategická jadrová munícia, ktorá je dnes v Turecku. Protiraketový systém Aegis by mohol slúžiť proti Rusku omnoho efektívnejšie.

NATO malo plány na rozmiestnenie svojich základní na Kryme už v deväťdesiatych rokoch. Američania neustále lákali Kyjev do svojich sietí zapájaním do spoločných cvičení na zemi i na mori. Ukrajinčania poslušne stiahli chvost a ponáhľali sa na manévre. Boli ochotní pustiť americké dole do Sevastopoľa aj do Feodosie, aj keď tam malo Rusko svoje vojenské námorné základne, ale obyčajní civilisti ich odtiaľ vyprali s heslami: „Yankee, go home“.

Plány USA už počítali s Krymom ako s nepotopiteľnou lietadlovou loďou priamo v boku Ruska a jej naprataním zbraňami proti Rusku. Mali už vyhliadnuté pláže pre rekreácie svojich vojakov.

Zdroj: Rusvesna.ru (- ma -)

This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 5. Geopolitika and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s