Najvýkonnejším počítačom sa tohto roku stal Sunway TaihuLight z čínskeho Wu-si, ktorý zvládne 93 petaflops.
Sunway TaihuLight System. Autor: Jack Dongarra.
Pritom Čína už siedmym rokom vedie rebríček najrýchlejších superpočítačov sveta TOP500. A aby to vyznelo pre Čínu ešte pozitívnejšie, teraz je to prvýkrát, čo najrýchlejší superpočítač používa výhradne mikroprocesory vlastnej výroby.
Čína má v súčasnosti na svojom území celkom 167 superpočítačov z TOP500, zatiaľčo USA len 165. Tretie v poradí je Japonsko, ktoré prevádzkuje 29 superpočítačov, nasledované Nemeckom s 26, Francúzskom s 18 a Veľkou Britániou s 12 superpočítačovými systémami. Aj z tohto vidieť, že sa dominancia USA v oblasti superpočítačov chýli ku koncu.
Momentálne je na čele TOP500 nový čínsky superpočítač Sunway TaihuLight, ktorý sídli v Národnom superpočítačovom centre v meste Wu-si, západne od Šanghaja. Tento systém zvládne 93 petaflops, čím viac ako dvojnásobne prekonáva zosadeného šampióna minulých rokov, tiež čínsky superpočítač Tianhe-2 z Kantonu (34 petaflops). Najrýchlejší americký superpočítač je Titan v Oak Ridge National Laboratory, momentálne drží tretie miesto s 18 petaflops. Prvú desiatku TOP500 dopĺňajú ešte americké Sequoia, K computer, Mira a Trinity, švajčiarsky Piz Daint, nemecký Hazel Hen a saudskoarabský Shaheen II.
Sunway TaihuLight je postavený kompletne z čínskych procesorov Shenwei. To dosť jednoznačne ukazuje, aký ohromný pokrok urobila v poslednej dobe Čína v technológiách veľkých výpočtových systémov. Až doposiaľ pritom špičkové čínske superpočítače záviseli na západných procesoroch. Druhý v TOP500 Tianhe-2 používa procesory od Intelu.
Superpočítače sú jednou z technológií, ktoré Čína cielene podporuje a hlavne masívne financuje. Niet divu, sú to užitočné mašiny. Superpočítače predpovedajú počasie, navrhujú jadrové zbrane alebo analyzujú ropné polia, čo pre Čínu určite nie je k zahodeniu. Autori TOP500 tiež zdôrazňujú, že Čína ide hore naozaj raketovým tempom. Ešte pred 10 rokmi mali v Číne len 28 superpočítačov z TOP500 a žiadny z nich nebol medzi najlepšou tridsiatkou.
Zdroj: Phys.org, 20.6.2016 (-ma-)