Prvá atómová elektráreň začala pracovať v ZSSR

27. 6. 1954 začala v Obninsku v ZSSR pracovať prvá atómová elektráreň na svete. Išlo o využitie atómovej energie na civilné, mierové a nie vojenské účely. Jej otcom bol Nikolaj Dolležal, nositeľ mnohých vyznamenaní. Elektráreň ho prežila, zomrel v novembri 2001 Prvý energoblok navždy zastavili a zakonzervovali 29. 4. 2002.

Jeho prevádzka bola v posledných rokoch neúnosne drahá. Vyplatilo sa teda investovať 50 miliónov rubľov do zakonzervovania technickej rarity. Laboratórium B sa zmenilo na Fyzikálno-energetický inštitút a pôvodná elektráreň slúži ako Federálne múzeum atómovej energie.

Vo svete pracovalo v r. 2008 v atómových elektrárňach 439 energetických reaktorov, celkový inštalovaný elektrický výkon bol 372059 MW. Ďalších 30 reaktorov je vo výstavbe (najmä v ázijských krajinách, v Rusku, Fínsku, ale aj na Slovensku) a veľa krajín (USA, Bulharsko, Litva) rozhodli o ich novej výstavbe.

Najviac energie z atómových elektrární sa vyrába vo Francúzsku (okolo 80 %), Nemecku, USA, Japonsku a Rusku. Vo väčšine krajín však prežívajú staré atómové elektrárne so zastaranou technológiou. K zastaveniu niektorých z nich je tlačené medzinárodným spoločenstvom najmä Rusko. Napriek tomu, nepredstavujú tieto reaktory mimoriadne nebezpečenstvo. Výnimkou bol len reaktor typu RBMK, použitý napríklad aj v Černobyle. Napríklad, keby bol v elektrárni Fukušima 1 použitý reaktor typu VVER, nenastali by po tsunami žiadne problémy s chladením, pretože tieto reaktory sú schopné sa chladiť a zastaviť štiepenie aj po výpadku elektrickej energie.

(-ma-)

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, 8. Historické udalosti, výročia and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s