Tereza Spencerová: Väčšina mladých Američanov odmieta kapitalizmus

Mladí Američania sa v stále väčšej miere odvracajú od „tradičných hodnôt“ a za hlavnú príčinu problémov v USA považujú chamtivosť.

Zatiaľčo FED vydáva oficiálne správy o raste americkej ekonomiky, ostatné štatistiky už tak optimistické nie sú. Napríklad v každej piatej americkej rodine sú všetci jej členovia nezamestnaní, čo v praxi predstavuje vyše 16 miliónov rodín. Bezmála polovica Američanov nie je schopná dať dohromady 400 dolárov nutných k návšteve na zdravotnej pohotovosti. A ľudia v najproduktívnejšom veku, teda medzi 25 až 54 rokmi, tvoria 23 percent všetkých nezamestnaných.

Na tomto pozadí Washington Post zverejnil štúdiu Harvardskej univerzity, podľa ktorej viac ako polovica Američanov mladších ako tridsať rokov nepodporuje kapitalizmus. „Prieskum sa zameral na ľudí vo veku medzi 18 a 29 rokmi, pričom zistil, že 51 percent respondentov nepodporuje kapitalizmus, zatiaľčo svoju podporu kapitalizmu vyjadruje 42 percent opýtaných. Nie je zrejmé, či by mladí ľudia z prieskumu podporili nejaký alternatívny systém, viacmenej ale 33 percent konštatovalo, že podporujú socializmus,“ zhrňuje Washington Post.

Už vlani štúdia vedcov z Princetonu argumentovala, že sa Spojené štáty z demokracie premenili v oligarchiu, a priemerný Američan musí každoročne platiť 97 rôznych daní, čo v praxi znamená, že niektorí ľudia vo finále odvádzajú viac ako polovicu svojich zárobkov. Bez ohľadu na obvyklú rétoriku sa tak americký kapitalizmus v skutočnosti premenil v akýsi hybridný systém pripomínajúci „sociálne“ štáty Európy, ale bez zmienených dávok a istôt. Mimochodom, Spojené štáty sú tak napríklad jediným vyspelým štátom na svete bez platenej materskej dovolenky (spolu so Surinamom a Papuou Novou Guineou). Môžu ale tieto skutočnosti napomáhať k tomu, že sa v prieskume Harvardskej univerzity odrazilo zo všetkého najviac zmätenie pojmov?

Neujasnenosť pojmov socializmus a kapitalizmus možná určitou úlohu zohráva, ale aj iné prieskumy prinášajú výsledky podobné tým harvardským. Napríklad republikánsky prieskum nedávno zistil, že 58 percent Američanov medzi 18 a 26 rokmi považuje socialistický politický systém za „milosrdný“ a na otázku, ako by jedným slovom popísali príčinu problémov v Amerike, ich 29 percent odpovedalo „chamtivosť“.

Tento trend je teda medzi mladými Američanmi najskôr reálny a vysvetľuje aj „mládežnícku“ podporu demokratickému prezidentskému kandidátovi Berniemu Sandersovi. Dostupné štatistiky konštatujú, že pokiaľ by volili len mladí, vyhral by Sanders demokratickú nomináciu bez akýchkoľvek ťažkostí.

A čo viac, Američania mladší ako tridsať rokov sa od starších generácií líšia aj v tom, že násobne viac podporujú napríklad práva gayov a ďalších menšín, zatiaľčo prejavujú citeľne menší záujem napríklad o pravidelné návštevy kostola. Očividný odvrat od tradičných „amerických hodnôt“ prichádza v dobe, kedy si drvivá väčšina Američanov jasne uvedomuje, že sa aktuálny volebný súboj v Amerike nevedie medzi Republikánskou stranou a Demokratmi, ale v skutočnosti medzi mainstreamovou Amerikou a vládnucimi politickými elitami úradujúcich politikov, lobistov, veľkého biznisu, veľkých bánk, veľkých záujmových skupín a veľkých médií, ktoré prijímajú príkazy od politikov. Teda, že „voľby sú len pre hlupákov“.

Otázkou samozrejme zostáva, či sa filozofia americkej mládeže v budúcnosti bude schopná presadiť aj v politike, prípadne, ako tým za desať alebo dvadsať rokov ovplyvní tvár Spojených štátov.

Vyšlo na Literárky.cz 28. 4. 2016

This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 3.3. Problémy s demokraciou a ľudskými právami v kap. and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s