USA sa stali najpohodlnejším miestom pre ukrývanie príjmov

Ak bežne človek premýšľa o miestach, kde je možné aktíva ukryť od zvedavých očí štátu a verejnosti, napadajú ho také miesta ako Švajčiarsko, Luxembursko alebo Kajmanské ostrovy. Lenže podľa panamských dokumentov ani jedno z týchto miest sa nedostalo do TOP 10 najpopulárnejších daňových rajov na svete.

Ako napísali Deutsche Welle, americký štát Nevada sa stal najvyhľadávanejším miestom pre umiestnenie pochybných aktív.

Ako sa USA stali najpríťažlivejšou krajinou pre ukrývanie pochybných aktív?

V r. 2010 USA prijali Zákon o vymeriavaní daní zahraničným účtom (FACTA), podľa ktorého musia zahraničné finančné organizácie podávať informácie americkým daňovým službám o majiteľoch účtov, ktorí sú občanmi USA.

Na druhej strane ale Washington sa dodnes neposkytuje podobné informácie o cudzincoch, ktorí skrývajú svoje aktíva v USA. Je to podivné, ale je to tak. Je to len bežný prejav imperiálnej politiky USA, parazitizmu na ostatnom svete.

Pred dvomi rokmi Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vystúpila s iniciatívou, ktorá predpokladala výmenu dát o cudzích účtoch. Takmer všetky tradičné daňové raje túto iniciatívu schválili, ale USA sa k nej nepripojilo.

Práve toto, z pohľadu expertov, stavia USA do nepríjemnej pozície krajiny, na ktorej území je najvýhodnejšie skrývať aktíva.

Podľa slov Petera Cotorceanua, špecialistu na dane zo švajčiarskej advokátskej firmy Anaford, potom, čo Švajčiarsko, Singapur a viacero ďalších ostrovných oblastí podpísali iniciatívu OECD, USA zostali jediným veľkým hráčom mimo vznikajúceho systému. To samozrejme, láka špekulantov ukrývať svoje aktíva zo zákonných i nezákonných príjmov v USA.

Podľa slov Omriho Mariana, medzinárodného experta na dane na Irvinskej právnickej škole Kalifornskej univerzity, sa Washington nepripojil k iniciatíve OECD kvôli tlaku Kongresu – konkrétne republikánov – na administratívu prezidenta.

Zdroj: Cz.sputniknews.com  (-ma-)

This entry was posted in 2. Ekonomika a financie, 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 5. Geopolitika and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s