…Akoby tu na Slovensku ani žiadna ľavica nikdy nebola….

Ing. Peter Zajac-Vanka

(Pokus o povolebný fejtón…)  a konštatovanie, že ľavici chýba hospodárske zázemie na Slovensku.

Je po „prelomových“ voľbách, keď podľa pocitových  „preferencií“ v mnohých alternatívnych médiách a podľa rozhovorov roduverných  pred voľbami do 5. marca 2016 takmer hrozilo, že Slovensko bude znárodňovať, že revolucionári zaplavia ulice po mohutnom takmer 90%  mandátovom víťazstve ľavicových síl Slovenska a už na druhý deň po voľbách ľavá revolučná koalícia zložená zo všetkých strán vľavo a z občianskych a národných radikálnych platforiem  vystúpi proti NATO, zavedie hraničnú stráž, obnoví hranice, znárodní banky a podniky, vypovie zmluvu s Európskou úniou a dokonca ohlási zavedenie koruny a zrušenie Eura…no…

Je po voľbách a nielen priamo ľavica, ale i všetky občiansko-demokratické kandidátky ľavostredu či stredu či priamej demokracie a občianskych radikálov dohromady získali približne 20 000 hlasov ( z možných 2 milióny 400 tisíc hlasov voličov), pričom sa počty hlasujúcich jednotlivých strán pohybovali zásadne v promile, spolu len sotva jedno percento, čomu sa hovorí v reči úspechu „vyhorenie“ alebo DEBAKEL alebo absolútna porážka… Ak čisto ľavé kandidátky, tak potom čísla hlasov 3.100, 3.320,3.650, čiže dokopy 10.070 hlasov znamená nielen debakel, ale aj okamžitý impulz na odstúpenie všetkých funkcionárov strán…, lebo to  nie je snáď ani len počet členov a aktivistov strán KSS, Vzdor-Strana práce a Priama  demokracia dohromady.

Nie, nebudem tu prácne separovať oddeliteľné kandidátske možnosti ľavice „zašitej“ v Smere-Sociálnej demokracii, títo naši súdruhovia vľavo z bývalých ľavicových strán SDĽ, SD, SDA, by si konečne mali uvedomiť, že vládna strana Smer SD je minimálne po voľbách 2012 charakteristikou úplne politickou stranou STREDU ( mám o tom očité vyhlásenie ich podpredsedu M. Číža) a nepomôže tomu ani ak by sa teraz snažili poprední funkcionári Smeru-SD tváriť nejako „ľavicovo“ – a ani nemôžu, keďže ich čaká povolebné zostavovanie vlády s pravicou.

„Víťaz volieb“ Danko, predseda SNS, už priamo vyhlásil, že ľavica neexistuje a načo sa nám hrať na ľavicu a pravicu, ak chceme všetci „dobro pre občana“…nuž, no komment….

Nie, nie som politológ a zdržím sa hlbokých analýz a komplexných myšlienkových hodnotení. Je to nakoniec len fejtón…

Naši dedovia a otcovia sa však musia v hroboch obracať. Pretože ľudia, ktorí vedú a tvoria ľavicové politické zoskupenia, nepracujú poctivo a dlhodobo. A ak aj pracovali, snažili sa, ich práca bola veľmi neúčinná,  pôsobili  veľmi povrchne, neefektívne a hlavne sami sebe sa vyhovárajú, že im doba a masmédiá „nedovolia“ pôsobiť na verejnosti. Pričom mnohí pozorovatelia tvrdili, že ľudia sú už tak nespokojní s kapitalizmom, tak sa cítia byť ohrození súčasným vývojom a sklamaní z ponovembrového vývoja, že nastala spoločenská objednávka na politický obrat doľava… a čo sa zmršilo, to už vieme všetci.

Nastal čas na úplnú výmenu vedení týchto skrachovaných politických subjektov. Nastal čas teraz po voľbách konečne už prestať sa vyhovárať a buď „zabaliť“ pôvodné politické subjekty ( počas 25 rokov nepresvedčili spoločenskou praxou ani tak ako v Čechách parlamentná KSČ- a ani v týchto voľbách nepresvedčili) a nastal čas zreorganizovať sa. Proces reorganizácie je totiž milosrdnejší k porazeným ako proces vyhodenia starého vedenia a volebných lídrov z vedenia strán a hľadanie „nových tvárí“ z radov starej straníckej štruktúry. Navyše, akosi sa zabúda, že šok a porážku pociťujú aj členovia a sympatizanti Smeru- SD a mnohí sa asi konečne vážne nad sebou zamyslia, lebo  ak doteraz nezistili, že sa stali členmi a sympatizantmi „skrášľovacieho spolku pre kapitalizmus“, teraz to zistia – keďže Smer-SD bude musieť zostaviť vládu už nepokryto pravicovú a dokonca sa bude musieť od júla vyrovnať s pravicovou európskou agendou, ktorá nášmu ľudu chutiť nebude – s otvorením hraníc pre migrantov, s prijatím zmluvy TTIP a s ďalšími neradostnými opatreniami v ekonomickej a sociálnej oblasti  kapitalizmu. Pričom konečne precitnú, že prvoplánový zámer Smeru-SD budovať sociálny štát sa nepodaril a už  je minulosťou.

Zdôrazňujem, že reorganizáciu budú musieť zahájiť ľudia zvnútra tých ľavicových strán, nech nečakajú na vznik žiadneho „mesiášskeho leninského vodcu“, ktorý by ich zdvihol zo spálenísk. A navyše – ako ekonóm upozorňujem, že niekto v tých stranách, ktoré tak odvážne a dosť spupne išli  do volieb, poplatili volebné nenávratné kaucie (vzhľadom k výsledku volieb) a zadĺžili sa nákladmi na predvolebnú kampaň, niekto bude musieť splácať tie dlhy veriteľom a to sú hlavne tí, čo sú vo vedení týchto strán. Byť na mieste vedenia takej strany, utekám niekde za hranice jurisdikcie SR.

Čo na záver? Vypichnem len jeden fakt – úplná absencia reálneho a uplatniteľného hospodárskeho programu. Nech neteší fakt, že tentoraz taký program nemala žiadna politická strana vo voľbách, možno ten, ktorým mával predseda Skoku a volal sa Singapur 2016, pretože dokonca i vládna strana Smer-SD sa chválila svojimi „balíčkami“ skrášľovania kapitalizmu a potom „cudzím perím“, teda snahou investorov zaujať ešte pred voľbami výhodnú zmluvnú pozíciu investora a nik nemal okrem hesiel a programov v jednoriadkových bodoch nič ani len „napísané“… ani Kotleba.

Lebo tieto voľby neboli prvoplánovo o ekonomike. Hospodárstvo sa dostane na rad až „keď to začne padať“, a že to bude v čase niekedy do konca tohto roku, to už potvrdili minimálne dvaja významní ekonómovia Slovenska. Našťastie ten krach nezačne u nás…

Takže čo na záver? Na existujúcich spáleniskách sa poobzerať, kto „prežil“, kontaktovať sa navzájom a začať sa spolu reorganizovať  vľavo.  Už sa nevracať k neúspešným vedeniam strán a dokonca ani k stranám ako takým.

A mať na pamäti, že pravica má hospodársku moc, stred práve o ňu volebnou prehrou prichádza a ľavica nemá žiadnu hospodársku moc.  Možno to je dobrý spoločný základ – vôľa začať tvoriť hospodárske zázemie pre ľavicu. Pretože ľavica žiadne hospodárske zázemie nemá… a preto akoby ani žiadna ľavica na Slovensku nebola…

Bratislava, 13.marca 2016

 

This entry was posted in 1. Filozofia, sociológia, politológia, 4.6. Ľavica, súčasné socialistické a komunistické hnutie and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to …Akoby tu na Slovensku ani žiadna ľavica nikdy nebola….

 1. Milan Antal píše:

  Peter, súhlasím, kapitál mediálne úplne vytesňuje komunistické strany. Objavil sa napr. pojem nesystémové a systémové strany, čo ja na jednej strane kvitujem, ale chápu sa pod nimi strany, ktoré aj v západnej Európe sa označujú skôr pojmom štandardné politické strany. Teda s “demokratickou” straníckou štruktúrou, členskou základňou a programom. Za systémové strany ja pokladám tie, ktoré sa cítia súčasťou daného systému (kapitalizmus, socializmus), orientujú sa na jeho stabilizáciu, udržanie a nie zmenu na nový systém. Naopak, nesystémové strany chápem ako strany, ktoré sú orientované na zmenu systému na iný spoločenský systém a sem možno jednoznačne zaradiť komunistické, či robotnícke strany, niektoré socialistické. Aj Kotlebova ĽSNS je systémovou kapitalistickou stranou, pretože sa neorientuje na zmenu sociálno-ekonomického systému – kapitalizmu na iný systém, iba na urobenie poriadku v ňom prostredníctvom vlády silnej ruky. Nehovorí napr. o zmene vlastníckych pomerov.
  V takomto pojmovom chápaní, aký sa zaviedol po týchto voľbách, vlastne niet ani kam komunistické strany zaradiť, akoby naozaj ani neexistovali.

  Páči sa mi

 2. Nie, skutočne som sa ani raz nestretol so zmienkou o tom, ako dopadli ľavicové politické dtrany v slovenských voľbách. Podľa toho, ONY NEEXISTUJÚ! Súhlasiíe s tým?
  A Smer Sociálna demokracia? Ak existuje pri povolebnom zostavovaní vlády v Smere SD so štyrmi veľmi odlišnými PRAVICOVÝMI stranami pomerne silný “prienik” v porozumení a “nenašli sa zásadné body, ktoré by neumožnili zostaviť vládu”, dočerta, tak nech už si voliči Smeru SD a tí, čo sú v Smere akože ľavicoví uvedomia, kam sa vývojom dopracovali! JežišuKriste!

  Páči sa mi

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s