Ľavica potrebuje svoje sociálne siete

Z mojej e-mailovej pošty:

„Som zo staršej generácie, ktorí naozaj chcú pochopiť, prečo Facebook existuje.

V súčasnej dobe sa snažím spriateliť mimo Facebook. Ale zároveň uplatňovať rovnaké zásady. Preto každý deň, keď idem po ulici, zastavím okoloidúcich  a poviem im, čo som jedol, ako sa cítim, čo som urobil minulú noc a čo budem robiť zajtra.Potom im dám fotky mojej rodiny, môjho psa, mojej záhrady a poviem im, koľko času strávim v bazéne. Tiež načúvam ich rozhovory s inými ľuďmi a poviem im, že ich milujem.

A funguje to! Už mám štyri osoby, ktoré ma tieto dni sledujú: 2 policajti, jeden právnik a jeden psychiater.“

xxx

Myslím, že táto úvaha neznámeho autora vystihuje vcelku dobre problém Facebooku. Vôbec to však neznamená, žeby som považoval sociálne siete za zbytočné. Neúčelným mrhaním času sú sociálne siete v ich kapitalistickej podobe. To netvrdím len ja, potvrdzujú to aj výskumy. Vedci z Lekárskej fakulty Univerzity v Pittsburgu zistili, že ľudia vo veku 20 – 30 rokov, ktorí trávia na sociálnych sieťach príliš veľa času, majú vyššie riziko porúch spánku, ako ich rovesníci, ktorí sociálnym sieťam v takej miere neholdujú. Ako uviedla hlavná autorka výskumu, klinická psychologička Jessica C. Levensonová „Ide o jeden z prvých dôkazov vôbec, že sociálne siete nepriaznivo ovplyvňujú náš spánok“. Výber testovacej vzorky ľudí vo veku od 20 – 30 rokov nebol náhodný. Ide o prvú generáciu, ktorá vyrástla na sociálnych sieťach. Na presnejšie závery sú samozrejme potrebné ďalšie výskumy.

Zodpovedá to povahe vývojových procesov. Západný svet zakonzervoval svoj spôsob života, svoj (večný, najlepší, bezvariantný) kapitalizmus ako konečný bod spoločenského vývoja. Vraj už niet čo vymýšľať, toto je ten najlepší systém, aký existoval. Ľudom bola odopretá orientácia na pokrok, tvorivosť, budovanie niečoho nového. A tak pred západným človekom nestoja žiadne vízie, veľké ideály, mravné postuláty, len orientácia na každodenný konzum. Tým sa kapitalizmus dostal z hlavnej vývojovej línie na vedľajšiu, slepú vývojovú líniu. Z toho vyplýva aj orientácia spoločenských zdrojov z investovania do pokroku  na spotrebu, konzum, na prejedanie svojej budúcnosti. Potom nečudo, že sú plné obchody, ale prázdne a unudené hlavy a nekonečné hľadanie spôsobov, ako stráviť svoj unudený život. Preto blúdi po sociálnych sieťach a hľadá a hľadá, aby objavil niečo zaujímavé, ale nenachádza, všetko je to len o konzume a prázdnote, nachádza tam len obraz svojho vlastného znudeného života.

Socialisticky orientovaná ľavica preto potrebuje vlastné sociálne siete. Orientované aj na vízie, ideály, koncepcie, tvorivosť a nadšenie. Orientované na vzdelávanie, poznávanie, humánnosť, na budúcnosť. To je úloha pre mladých komunistov.

Milan Antal

This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 4.4. Post-klasický socializmus, koncepcie socializmu., 6. Komunikácia a médiá - kríza a východiská, Témy pre ľavicu, návrhy zmien and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s