Václav Umlauf: Čo sa deje s ropou a so zlatom

Všeobecne možno povedať, že exportné krajiny ako Rusko budú v krátkom časovom horizonte postihnuté veľkým výpadkom príjmov daných klesajúcou cenou ropy. Rusko malo plánovanie štátnych príjmov postavené na 50 dolároch za barel. Lenže dlhodobo na tom petrodolár bude horšie.
Prečo je ropa tak lacná a dokonca klesá pod 30 dolárov za barel? Pretože beží zaujímavá vojna krajín združených v OPEC a krajín vyvážajúcich mimo tento blok. Krajiny OPEC museli zrušiť oficiálny strop produkcie a nechali kohútiky otvorené. Tým len reagovali na súčasný trh s ropou, kedy ponuka vysoko prekračuje dopyt. Cena klesla na sedemročné minimum a Saudská Arábia musí zubami nechtami brániť svoj diel svetového exportu proti nástupu krajín mimo OPEC. Tie pochopiteľne neboli viazané žiadnymi vývoznými kvótami. Kto a ako začína ťažiť a posielať novú ropu na trh, to ukazuje táto tabuľka.

Image

Červená čiara jasne ukazuje trvalo klesajúci podiel krajín OPEC na ťažbe a nárast ostatných krajín, hlavne Iránu po skončení sankcií. Pretože noví exportéri si budú chcieť odtrhnúť svoj diel zo svetového koláča, potom je jasné, že ceny ropy tak rýchlo nahor nepôjdu. Podívajme sa, kto na to doplatí a prečo. Tabuľka ukazuje náklady na produkciu jedného barelu ropy v jednotlivých krajinách.

Image

Červená čiara ukazuje dnešnú tržnú cenu okolo 30 dolárov za barel. Potom je jasné, že krajiny s produkčnými nákladmi nad 30 dolárov nemôžu dlhodobo konkurovať tomuto tlaku a ich ťažba sa musí zrútiť. Úplne katastrofické to bude pre USA, ktoré mohutne investovalo do frakovania, ktorým otravuje pitnú vodu pre vlastné obyvateľstvo a masívne ničí životné prostredie všetkým, vinou exhalácií metánu z týchto vrtov. Cena za nafrakovaný barel je okolo 60 dolárov. Grav ukazuje, že s frakovaním je v Spojených štátoch amerických v dohľadnej dobe koniec.

Image

Vrty ešte nejakú dobu pobežia, pretože investície sú v zemi, vrty sú natlakované a celý cirkus na kolieskach musí dobehnúť až do horkého konca. Samozrejme to, že USA sa stali čistým vývozcom ropy, skončí. Ale nízka cena už teraz pomáha exportu výrobkov z USA a tým oživuje domácu ekonomiku. A teraz rovnaká tabuľka, ale s podrobnejším rozložením nákladov.

Image

Zelená farba ukazuje podiel operačných nákladov na ťažbu, ktoré tvoria nemalý podiel produkcie. Ale tieto náklady taktiež ukazujú podiel spracovateľského priemyslu, ktorý v danej krajine vytvára vysokú nadhodnotu a zamestnanosť.

Nástup Ruska a Iránu

Náčrt nájdete v predošlom článku Vyhliadky v roku 2016. Čo môžeme očakávať po nulovej úrokovej politike centrálnych bánk. Jednoducho povedané, tieto krajiny sa rozhodli vytlačiť petrodolár z trónu. Cesta je jednoduchá. Zavedie sa nová obchodná burza s ropou v Petrohrade, obidve krajiny zavedú vlastné obchodovateľné branže ropy postavené mimo tlak amerických banksterov a obchody budú prebiehať výlučne v národných menách. Pokiaľ sa krajinám BRICS tento ťah podarí, potom sú dni petrodoláru spočítané.
Naviac sa západní banksteri chytili klamstvami do vlastnej pasce. Musia trvale oslabovať cenu zlata, aby dali vyplašenému svetu financií zdanie, že umierajúci dolár ešte žije. Rusko a Čína mohutne špekulujú proti doláru. Miesto papierového dolárového šrotu začali za zisky masívne nakupovať či skladovať zlato, ktoré Západ umelo devalvuje. Musí, pretože klame o skutočnej hodnote dolára a o svetovom dopyte po ňom. Celá komédia vypadá na grafoch nasledovne. Viď nárast zlatých rezerv Ruska.

Image

Znamená to, že Rusko v prípade krízy doláru nepôjde ku dnu ako Európa a USA, ale môže (aj keď obmedzene) prejsť na zlatý štandard. Rovnakú politiku sleduje Čína. Tá už dala príkaz bankám, aby začali vypredávať dolár. Jej nákup zlata vypadá úplne impozantne.

Image

V rovnakej dobe Česká republika pod bývalým bankárom Tošovským predala české zlato a miesto neho nakúpila bankový šrot. Tošovský obratom dostal teplé miesto a pôsobí vo funkcii predsedu Inštitútu pre finančnú stabilitu (Financial Stability Institute), ktorý je časťou Banky pre medzinárodné platby (Bank for International Settlements) so sídlom v Basileji. A dokonca ani nebol za svoje konanie vyšetrovaný, nieto eštče trestne stíhaný. A teraz sa podívajte, prečo Rusi nakupujú a skladujú zlato.

Image

Z grafu je jasné, že cena zlata zostala konštantná alebo stúpa, zatiaľco cena ropy klesá. Takže dnes možno za trójsku uncu kúpiť historicky najviac barelov ropy. Obecne možno povedať, že exportné krajiny ako Rusko budú v krátkom časovom horizonte postihnuté veľkým výpadkom príjmov daných klesajúcou cenou ropy. Lenže dlhodobo na tom dolár bude zle. Podiel krajín mimo OPEC už bude tak markantný, že tieto krajiny postavené mimo mocenský diktát USA začnú svetu dávať vlastné pravidlá obchodovania s ropou mimo dolár.

Zdroj: http://news.e-republika.cz (ma)

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 2. Ekonomika a financie, 5. Geopolitika and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s