Plyn pre Ukrajinu a inštitúcie Európskej únie ako prevodná páka veľkých firiem

14. 1. 2016 ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz informovala, že sa dohodla na nákupe 1,7 mld. kubických metrov plynu od európskych dodávateľov za cenu 188 až 211 USD za tisíc kubických metrov.
Najnovšia zmluva s európskymi dodávateľmi sa uzavrela v rámci dohody s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD) o poskytnutí úveru v sume 300 mil. USD na financovanie obchodu. Plyn bude dodávať päť spoločností vrátane švajčiarskej firmy Axpo Trading, nemeckej E.ON Global Commodities a talianskej spoločnosti Eni.
V diskusiách k tejto správičke zaznelo: A z čoho splatí Ukrajina tieto pôžičky? Zrejme nesplatí. Je to geniálne vymyslený plán biznismenov z Nemecka, Francúzska a V. Británie na prepranie peňazí občanov Európskej únie. V tomto sa ukrajinská vláda a samozrejme s ňou aj európska komisia a európski politici ukazujú len ako prevodná páka veľkého európskeho biznisu. Za peniaze európskych občanov predávajú západné firmy ruský prebytkový plyn Ukrajine. A slovenská vláda sa na tomto obchode reverzom na Ukrajinu podieľa. Ukrajina danú pôžičku ani neuvidí, EBRD peniaze priamo prevedie na firmy, ktoré dodávajú plyn Ukrajine.
Ak sú európski občania hlupáci a nechajú sa okrádať veľkými firmami, Rusom vcelku takýto obchod nemôže vadiť. Pretože takto dostanú za dodávky plynu na Ukrajinu zaplatené, pri priamych dodávkach na Ukrajinu by s platbami mali problém. A je vcelku možné, že časť plynu z ruských dodávok cez Ukrajinu do Európy zostáva na Ukrajine, veľké energetické firmy len inkasujú peniaze. A zrejme Slovensko dostáva menej za tranzit.
Geniálny plán, ako bohatí jednotlivci a bohaté krajiny ešte viac zbohatnú a Slováci ešte viac schudobnejú. A vraj triedne vedomie v súčasnom kapitalizme neexistuje. Takýto obchod musel vymyslieť totiž niekto z toho najbohatšieho 1 %, presunúť peniaze od tých chudobnejších k tým bohatším.

Milan Antal

This entry was posted in 2. Ekonomika a financie, 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s