Stephen Walt ( Foreign Policy) : Neznesiteľná ľahkosť amerického boja s islamským štátom

Herman Wouk vo svojom klasickom románe Cainova vzbura opísal typickú reakciu byrokratov na krízu: „ V pochybnostiach alebo v nebezpečí , dobrý byrokrat behá dookola  a kričí…“ Podľa autora článku vo Foreign Policy to presne sedí na americký boj proti terorizmu.

Keby  Spojené štáty brali svoj vlastný postoj vážne, tak by :

– organizovali  otvorenú diskusiu do akej miery terorizmus vyvoláva  necitlivá, krutá a sebecká americká zahraničná politika v mnohých častiach sveta.. Toto tvrdenie terorizmus neospravedlňuje , ale v Amerike chyba verejná diskusia o tom, prečo vzniká protiamerický terorizmus. Niečo s tým spoločné asi bude mať nekritická podpora pre Izrael a pre režimy, ktoré USA podporujú v Saudskej Arábii, Egypte a Pakistane. Ľudia v Amerike majú tendenciu veriť, že extrémistické násilie vzniká z vákua, že ho jednoducho páchajú iracionálni šialenci a že to nemá nič spoločné s americkou zahraničnou politikou. No Spojené státy nesú priamu alebo  nepriamu vinu za smrť státisícov moslimov v posledných desaťročiach, takže  bolo by prekvapujúce, keby to niekto niekedy nechcel pomstiť. Životne dôležité je porozumieť pôvodom problémov a nerobiť veci, ktoré problémy vytvárajú.– profesionálne  vyhodnotili mieru teroristického nebezpečia a oznámili by výsledok  verejnosti. A ako dokazujú početné vedecké štúdie, hrozba terorizmu v USA je minimálna. Pravdepodobnosť, že americký občan bude zabitý teroristom, je ročne 1 ku 4 miliónom. Americkí politici majú povinnosť, ktorú ignorujú – vysvetľovať občanom, že hrozba terorizmu je zanedbateľná.

– vznikla by v USA seriózna diskusia o práci médií. Vždy, ak dôjde k teroristickému incidentu, rozhlas a televízia to obrovským spôsobom zveličia. Tato pavlovovská reakcia je presne to, čo Islamský štát potrebuje. Média pracujú tak, ako by ich Islamský štát priamo platil. Média presviedčajú ľudí, ktorým nič nehrozí, že sa musia skutočne báť, a premenili relatívne slabé hnutie, akým bol Islamský štát, v celosvetovú hrozbu, ktorá ohrozuje každého jednotlivca. Vláda by mala s médiami diskutovať o ich politike v tejto oblasti. Je veľkou otázkou, či by Islamský štát organizoval teroristické atentáty, keby sa informácie o nich  objavili v novinách na strane 17, alebo keby im televízne spravodajstvo venovalo na konci 30 sekúnd. Keby nikto nerobil propagáciu teroristickým útokom, stratégia teroristov by kolabovala.

– verejnosť by sa viac snažila  teroristov zdiskreditovať, marginalizovať, zosmiešňovať a strápňovať. Úloha humoru je nesmierne dôležitá. Mali by sme Islamský štát zobrazovať ako ignorantov, spiatočníkov,, nekompetentných hlupákov, blbcov a vôbec ľudí, ktorí sa správajú absurdne. Počas druhej svetovej vojny Chaplinov film Veľký diktátor brilantne zosmiešnil fašistických vodcov vrátane Adolfa Hitlera. Hollywood vyrábal kreslené filmy, v ktorých Hitler a nacisti boli zobrazované ako komické figúry. Proti demagógom je veľmi ťažko argumentovať, avšak, ak ich zosmiešnite, porazíte ich.

– USA by sa mali tiež chovať so strategickým rozmyslom, a ak je to potrebné aj voči svojim spojencom zásadovejšie.  Kritizovať by mohli napríklad Turecko, že bojuje proti Kurdom, hoci tí bojujú práve proti Islamskému štátu, i za voľnosť tureckých hraníc so Sýriou, kadiaľ sa pašujú zbrane. Ostro by sa museli postaviť proti Saudskej Arábii a jej exportu wahhábismu a väzbám na islamský extrémizmus. Tiež by Spojené státy mali dať jasne najavo Izraelu, že to, ako Izrael zaobchádza s Palestíncami, ovplyvňuje aj americkú národnú bezpečnosť. Že  Izrael musí vytvoriť podmienky pre vznik nezávislého palestínskeho štátu.

Prečo nič z toho Amerika neurobí? Je to totiž zem, ktorá má obrovské šťastie. Jej občania koniec-koncov vedia, že žiadne z týchto problémov ich vážnejšie neobťažujú, a nemajú teda potrebu medzinárodné problémy riešiť na úkor vlastného pohodlia či na účet  nejakého osobného záujmu. Budú teda naďalej robiť iba povrchné, nepodstatné  blbosti a terorizmus ostane neriešený.

– See more at: http://blisty.cz/art/80240.html#sthash.uVXt6cSE.dpuf

Reklamy
Galéria | This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus, 5. Geopolitika, 6. Komunikácia a médiá - kríza a východiská. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s